Nové sochy v dosud prázdných nikách několika chebských domů ještě nebyly ani slavnostně odhaleny, a už se staly předmětem obdivu kolemjdoucích.
„Všiml jsem si vysokozdvižné plošiny u chebského Špalíčku. Zašel jsem blíž, protože mne zajímalo , co se zase opravuje,“ uvedl chebský senior Antonín Vrána.
„Velmi mne překvapilo, že do rohového výklenku dělníci vsazovali novou sochu. Moc se mi líbila. A potom jsem si všiml že v další části Špalíčku je také nová soška,“ dodal překvapeně.
Sochy jsou už sice instalovány na svých místech, jejich slavnostní odhalení se bude konat ale až dnes večer.
„Připravili jsme malou slavnost. Začneme v 17 hodin v kavárně Bartholomeus, kde si o nich něco povíme, a pak se vydáme do ulic starého města na prohlídku jednotlivých osazených nik a kartuší,“ uvedl Zbyněk Illek, ředitel chebské galerie G4 .
Nápad oživit prázdná místa na zdech domů chebského historického centra podle něj vznikl už dlouho v minulosti.
„V roce 2004 jsme vybrali 24 míst, která by znovu mohla být oživena sochami nebo malbami. K jejich zpracování jsme oslovili významné výtvarníky,“ poznamenal Illek.
O rok později se desítka tvůrců z celé republiky sešla v Chebu na malém semináři, kde se z úst Jaromíra Boháče, tehdejšího ředitele Státního archívu v Chebu dozvěděli o historii historického centra města.
„No, a první část našeho projektu je už hotová,“ dodal Illek.
Autoři objektů


Vladimír Kafka – desková malba – Růžový kopeček
Jaroslav Róna – bronzová socha David a Goliáš – Špalíček
Miloš Svoboda – keramická socha Sv. František z Assisi – Dlouhá ulice
Zdena Svobodová – keramická socha Madona – Dlouhá ulice
Jindra Viková – keramická socha Marie – Špalíček


Díla, která jsou v Chebu k vidění, konzultovali výtvarníci a autoři projektu s pracovníky památkové ochrany i majiteli domů.
Podle ředitele galerie G4 Zbyňka Illka je otázka dalšího pokračování osazování prázdných míst na chebských budovách hlavně záležitostí peněžních prostředků.