Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jak lidé vidí život v Kopanině

Nový Kostel - Obyvatelé si pochvalují, že i v malé obci se najde rarita – zrekonstruovaný špejchar

10.11.2008
SDÍLEJ:

Nový KostelFoto: DENÍK/ Václava Simeonová

Do katastru obce Nový Kostel patří také vesnice Kopanina. Právě ta se v minulosti mohla pyšnit velkými a bohatými hospodářskými usedlostmi. V roce 1574 zde byla založená druhá nejstarší škola na Chebsku. Deník přináší pohledy dvou generací na žití v Kopanině ze současné doby.

Naše Kopanina

Bydlím ve vesnici, která se jmenuje Kopanina. Naše vesnice je malá a bydlí tady málo lidí. Někteří lidé se o své domečky starají a opravují je. A to se mi líbí. Jiným lidem jejich domky spadnou na hlavu, protože na nich nic nedělají.
Máme tady kostel. Každou neděli sem jezdí pan farář a pořádá bohoslužby. Já se do kostela chodím dívat na jesličky s Ježíškem o Vánocích. Kostel by potřeboval novou střechu a omítku, aby byl krásnější než je teď.
V Kopanině stály dřív dva špejchary - sýpky, do kterých si dávali hospodáři obilí. Jeden špejchar odvezli na hrad Seeberg a druhý nám tady zůstal. Získal ho pan Zelinka, který ho nechal krásně opravit.
Ve škole jsme dostali za úkol zjistit něco o minulosti Kopaniny. Naše vesnice se jmenovala Krugsreuth. Žili tady němečtí sedláci, kteří se po válce museli odstěhovat. Bývali tu kováři, pekaři, sedláci, čtyři hospody a dva obchody. Kostel tu tenkrát byl dřevěný, ale vyhořel a proto pak postavili zděný.

Eva Smrčková

Život na vesnici

Kopanina je menší vesnička spadající pod obecním úřadem Nový Kostel. Má 16 rodinných domků, osm větších či menších statků, budovu bývalé školy, kostel s místním hřbitůvkem a sedm domků zde obývají chataři. Místní obyvatelé se snaží každý podle svých možností a tak i naše vesnička pomalu ožívá. Lidé opravují střechy, fasády, poničené ploty, ale také se začaly renovovat zdejší statky a to je úžasná věc. Navíc máme v obci raritu. Zrenovovaný špejchar - sýpku, takže nemusíte na hrad Seeberg, ale uvidíte ho i u nás. Za to patří dík panu Zelinkovi, který špejchar odkoupil. A spolu se svými syny renovuje velký statek, ve kterém buduje restauraci s penzionem. V naší obci jsou dvě ekofarmy a někteří starousedlíci si ponechali pole a louky, na kterých hospodaří. Málokterá ves se může pochlubit tím, že má svého kováře. A my jednoho máme. V Kopanině žijeme poklidným životem, snažíme se navzájem si pomáhat a tak by to mělo být. Také obecní úřad v čele s panem starostou na nás nezapomíná, postupně podle finančních možností obnovuje náš vodovodní řád, který už je v katastrofickém stavu. Naše děti navštěvují Základní školu v Novém Kostele. Myslím si, že tato škola poskytuje dětem více prostoru než školy větší - devítileté. V této malotřídní škole jsou děti vedeny ke kamarádství, spolupráci a ochotě pomáhat mladším. Život na vsi je dobrý v tom, že lidé k sobě mají blíž. Stinnou stránkou je však každodenní dojíždění do zaměstnání či do školy autem nebo autobusem, kterou navíc zdvojnásobte rozbitými silnicemi II. tříd, na jejichž opravy jaksi nezbývají peníze.

Pavla Smrčková

Místo události:
10.11.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Celníci odhalili padělky za čtyři miliony korun.
5

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Hokejisté karlovarské Energie (v zeleném) hostili Vsetín.
27

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Chcete být jedním z autorů? Stíny nad Krušnými horami budou mít své pokračování

Karlovarský kraj - Úspěšná kniha příběhů Stíny nad Krušnými horami bude mít i druhý díl.

Seniora měsíce trýznila, bila ho, nutila krást a brala mu důchod

Sokolovsko – Téměř půl roku musel snášet týrání devětašedesátiletý muž v malé obci na Sokolovsku. Do svého bytu si ho nastěhovala o čtyři roky mladší žena, která mu slibovala pohodový a bezstarostný život. Opak byl ale pravdou.

Podvodník připravil stát na daních o jeden milion korun

Karlovy Vary - Na téměř 1,1 milionu korun si přišel devětačtyřicetiletý muž, který peníze získal tak, že o ně připravil stát na daních.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení