VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pamětníkům se nabízí pohled jako před náletem na chebské nádraží

CHEB - Slavnostní ukončení obnovy věží chrámu svatého Mikuláše v Chebu zastínilo všechny předvolební třenice

1.10.2008 3
SDÍLEJ:

Noc věží v ChebuFoto: DENÍK/ Václava Simeonová

Noc věží ukončila v Chebu letošní událost roku – obnovou věží chebského chrámu svatého Mikuláše. . Součástí akce, na kterou přišly stovky lidí, byl koncert mariánskolázeňského symfonického orchestru a Petry Janů, velkolepý ohňostroj a premiéra nového nasvícení veží.

Tři roky trvalo nadačnímu fondu Cheb, než se podařilo shromáždit necelých devět milionů korun na obnovu šestadvacetimetrových helmic. Práci pak provedla plzeňská společnost Pegisan ve spolupráci s firmou Kastl, jež se mimo jiné zabývá jeřábovými pracemi. Každá helmice váží asi 17,5 tuny a je pokryta břidlicí a plátkovým zlatem.

„Sledoval jsem jsem snad každý pohyb věží,“ řekl Jan Marek z Chebu. „Bylo to opravdu úžasné. Čekal jsem, že bude na takovou záležitost potřeba daleko víc času,“ dodal.

Ve městě pravděpodobně nebyl člověk, který by změnu nesledoval.
„Je to ale neuvěřitelný nezvyk,“ uvedla Jana Němcová z Chebu. „Stále si na nové věže nemůžu zvyknout. Ale jsem rozhodně ráda, že jsou tam.“
Zvlášť pamětníci si libují, že se jim naskýtá opět krásný pohled na chrám.

O původní věže chrám přišel na sklonku druhé světové války. „Věže byly zasaženy 20. dubna 1945 mezi 15. a 16. hodinou. Podle svědectví pamětníků připomínaly prý na nebi dvě hořící pochodně,“ líčil Tomáš Dostál z chebského muzea. „Shořely střechy, požár poškodil i interiér. Plameny zasáhly také střechu školy v těsném sousedství, tehdejší gymnázium,“ dodal.

Zástupce majitele objektu, římskokatolické církve, Petr Bauchner, nevyloučil možnost, že by si lidé mohli v budoucnosti věže prohlédnout zblízka. „Máme představu vybudování výtahu uvnitř věže,“ uvedl Bauchner. „Takové řešení by se nám líbilo především kvůli handicapovaným či starším lidem, kteří by díky tomu na věž měli přístup také bez problémů,“ vysvětlil. Není však jasné, kdy by této šance mohli využít první zájemci. „Je otázkou, jak dlouho bude trvat odsouhlasení plánu kompetentními orgány.“ Farář dodal, že další a významnou komplikací jsou finanční prostředky.


Autor: Václava Simeonová

Místo události:
1.10.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení