VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stavební práce na obnově věží začínají 19. května

Cheb - Obě věže mají stát do 27. června letošního roku

15.5.2008
SDÍLEJ:

Historická podoba věží chrámu svatého Mikuláše v ChebuFoto: Foto: MÚ Cheb

Chrám svatého Mikuláše v Chebu se konečně dočká nových věží. Provizorní zastřešení po škodách ze druhé světové války vydrželo na chrámu dlouhých 63 let.

Nadačnímu fondu Historický Cheb se totiž po tříletém úsilí podařilo shromáždit peníze na dostavbu obou věží. „Obnova věží bude stát necelých devět milionů korun. Fond v rámci sbírky pořádal benefiční koncerty, vydal historické pohlednice, ale především oslovil s žádostí o sponzorský příspěvek řadu významných firem. S jejich přičiněním se podařilo požadovanou částku na rekonstrukci dát dohromady. Velmi si také vážíme všech občanů města, kteří neváhali do sbírky přispět, třeba i drobnějšími částkami,“ řekl místostarosta města Chebu a předseda správní rady nadačního fondu Michal Pospíšil. Do sbírky například přispívaly firmy, které otevíraly nové továrny v chebském průmyslovém parku.

Původní chrámové věže byly až do roku 1945 dominantou panorámatu města. Autorem projektové dokumentace na jejich obnovu je chebský architekt Luděk Vystyd.
„Nové věže budou kopií těch z 19. století. Bohužel se však nedochovala dokumentace, vycházel jsem tedy jen z kreseb a fotografií,“ upřesnil architekt Vystyd. Věže, vysoké 24 metrů, budou doplněny čtyřmi nižšími postranními věžičkami o poloviční výšce. Konstrukce věží bude dřevěná a povrch podobně jako na střeše kostela z tmavé břidlice.

Už 19. května začnou zaměstnanci dodavatelské firmy s odstraňováním provizorního zastřešení. Podle architekta Vystyda se jedná o událost, která je k vidění jednou za dvěstě let.
„Dostavba věží bude hotova do 27.června a k jejich slavnostnímu odhalení dojde v neděli 29. června 2008 v 11 hodin. Zváni jsou vzácní hosté, ministr kultury Václav Jehlička, hraběnka Daisy von Waldstein-Wartenberg, církevní činovníci,“ dodal místostarosta Pospíšil.
Práce na kostelních věžích ale budou pokračovat dál. Jedna z nich by měla být možná už v příštím roce zpřístupněna jako turistická vyhlídka s unikátním pohledem na historické centrum Chebu.

Oficiální datum zahájení stavebních prací je sice až 19. května ale už v těchto dnech se okolo kostela děje spousta věcí.
„Všiml jsem si, že jsou pokácené stromky okolo chrámu,“ poznamenal Aleš Prokopec z Chebu. Samotná dostavba věží mu nijak nevadí. „Jen mám strach z toho, že se nikde nebude dát v centru zadarmo parkovat,“ povzdechl si.

Autor: Petr Przeczek

Místo události:
15.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Ilustrační foto.

Horní Hrad pod palbou

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Na nové kotle je k mání ještě 22 milionů korun

Karlovy Vary - V pořadí již druhou vlnu takzvaných kotlíkových dotací spustil Karlovarský kraj v závěru srpna. Z celkové částky 64 milionů korun, která je k dispozici, zbývá pro majitele rodinných domů k rozdělení ještě kolem 22 milionů korun na výměnu starých, neekologických kotlů za nové.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení