Lidé mají jednu z posledních šancí nechat se očkovat proti klíšťové encefalitidě. Zatím se neopakuje problém z minulého roku, kdy byl nedostatek vakcín na poslední fázi očkování.

„Vakcinace je vázaná na lékařský předpis,“ řekla předsedkyně okresního Sdružení lékárníků v Chebu ČLK (České lékárnické komory) Eugenie Chromá. Zájemci si tedy musejí pro recept k praktickému či dětskému lékaři. Mnozí lidé se ale bojí, že by se mohly opakovat výpadky, kdy v lékárnách chyběly vakcíny na doočkování. „Teď momentálně problém nemáme,“ sdělila Eugenie Chromá. Jak to ale bude vypadat třeba za čtrnáct dní nikdo neví. Předsedkyně chebské komory ale nedoporučuje koupit vakcíny na všechny tři fáze očkování najednou. Pacienti by nemuseli totiž dodržet podmínky uchovávání látek. „První dvě si lidé najednou pořídit mohou, protože mezi očkováním není velká časová prodleva,“ radila. „Tu poslední by ale měli koupit zvlášť.“

Nejvhodnější dobu na očkování sice už pacienti propásli, stále ale ještě není pozdě. Podle chebského praktického lékaře Pavla Víta je vhodnou dobou zima, nejlépe únor. Ale ještě teď je možné aplikovat vakcíny ve zkráceném režimu. „Především u lidí, kteří jsou často v přírodě, je o vakcíny zájem,“ potvrdil. Dá se očekávat, že se mnozí lidé rozhodnou na poslední chvíli, třeba po případu ze Sokolovska, kdy nemoc vzala život osmileté dívence.

Mnohé rodiny na vakcíny ale nemají. „Ráda bych nechala celou rodinu očkovat, ale i přes příspěvek pojišťovny to zůstává dost nákladnou akcí,“ posteskla si Jana Pospíšilová z Chebu. „Myslím, že kdyby na vakcíny pojišťovny přispívali víc, rozhodně by s k očkování odhodlalo daleko více lidí,“ dodala.