Zásadní zlepšení služeb běžným zákazníkům ve zpětném odběru výrobků přinese nový zákon o odpadech.

Výrazně se zvýší komfort pro lidi, kteří se potřebují zbavit starých elektrických spotřebičů. Pokud nebude mít spotřebič víc než pět kilo, budou ho moci odevzdat v každé větší elektro prodejně. A to v neomezeném množství a bez vázání na nákup zboží. Povinnost se týká prodejen větších než 200 metrů čtverečních. Prodejci se většinou neobávají, že by jim prostory zaplnily walkmany, mobilní telefony nebo třeba žehličky.

„Nám to problém dělat nebude,“ řekl Pavel Vachek, vedoucí prodejny v chebské Školní ulici. „Už teď zde máme sběrné místo, kde mohou lidé tyto věci odkládat.“ Podle něj si obyvatelé Chebska zvykli třídit baterie. „Mnozí je střádají, a když jich mají víc, přinesou je k nám když si jdou koupit baterie nové. Rady si ale zákazníci nevědí právě s malými spotřebiči, jako je třeba rychlovarná konvice. Vědí, že nepatří do komunálního odpadu. Ale tápají, kam s nimi,“ dodal Vachek. Možností je i sběrný dvůr města, kam je možné jakýkoliv vysloužilý spotřebič odevzdat k recyklaci.

Někteří lidé netuší, jaké služby mohou využívat. „Zrovna nedávno jsme řešili, kam odvézt ledničku, protože jsme si koupili novou,“ řekl Jan Novotný z Chebu. „Až v prodejně nám řekli, že to není žádný problém. Když nám přivezli novou ledničku, sami si odvezli starou. Netušil jsem, jak lehce se problém vyřeší.“

„Lidé získají mnohem hustější síť míst, kde se budou moci zdarma zbavit starých elektrospotřebičů, pneumatik, baterií i autovraků,“ řekl ministr životního prostředí Martin Bursík. „Fakt, že valná většina baterií končí ve směsném odpadu, je vážný problém, protože obsahují těžké kovy, které se mohou při korozi uvolňovat do půdy a kontaminovat i podzemní vody,“ vysvětlil ministr. Přitom velkou část jejich obsahu lze po odborném rozebrání znovu využít. Důležité také je, že je zpětný odběr baterií, akumulátorů či elektrospotřebičů pro občany zdarma.