Vodácká sezona začala. To znamená, že se na vodu vydávají i nezkušení nadšenci. Odborníci ale varují. Vždy by podle nich měli absolvovat alespoň základní kurz.

„Letos bychom rádi s přáteli vyrazili na vodu,“ řekla studentka Tereza Nováková z Chebu. „Na dovolenou u moře letos nemáme finance. Už jsme přemýšleli nad trasou, bylo by to jen po západních Čechách. Všichni se už moc těšíme. Půjčíme si loď a techniku se naučíme jednoduše 'za chodu',“ vysvětlovala studentka.

Jenže právě taková dovolená může skončit dost nešťastně. „Určitě není dobré, aby se naprosto nezkušený člověk vydal na vodu,“ řekl vedoucí vodáckého oddílu Dětského domu dětí a mládeže (DDM) Sova v Chebu Petr Polák. I když totiž jízda vypadá lehce, není to tak. „Lidé by měli obětovat alespoň jeden den na školení s profesionálem.“ Ten dokáže během jediného dne zájemce seznámit se všemi potřebnými informacemi.

A která trasa je pro začátečníky nejvhodnější? „Prakticky celá řeka Ohře je pro nováčky vhodná,“ vysvětloval Petr Polák. Jen na jezy by si měli dát pozor. Takové nebezpečí se ale netýká Chebska. „V Chebu jsou tři jezy a všechny nesjízdné,“ řekl vedoucí. „Je to také trochu škoda, protože také z toho důvodu není Chebsko pro vodáky příliš atraktivní.“ Horší situace je ale v dalších koutech Karlovarského kraje. Nejen méně zkušení vodáci si musejí dávat pozor na jez v karlovarských Tuhnicích a v Radošově. Oba mají na svědomí několik lidských životů. Mnozí je proto raději přenášejí.