V Nový ráj by se měla proměnit zeď u chebského obchodního domu Interspar. Studenti plzeňské umělecko – průmyslové školy na její proměně právě pracují.

A protože zadání znělo Nový ráj, vznikl návrh příznačně.

„O mém návrhu se mi zdálo,“ popisovala jedna z autorek, Kateřina Svobodová z Plzně. „Přihodilo se to už v průběhu zadání práce. Vůbec jsem netušila, co mám vytvořit. Tak jsem se pustila do toho, co se mi zdálo.“ Studentka řekla, že je smířená s tím, že na zdi bude obraz vypadat jinak než na návrhu. „Je to ale logické. Vše, co se zvětší, působí jinak.“ Navrhovat design zdí ale nebude pravděpodobně životní náplní studentky. Až vyjde školu, chtěla by pokračovat na restaurátorství.

„Zhruba před rokem nás oslovila společnost Terea s tím, že mají na svém pozemku zeď, která je ale nevzhledná,“ vysvětloval ředitel chebské Galerie 4 Zbyněk Illek. „Požádali mě, zda bych dokázal vymyslet nějaký projekt.“ Ředitel vymyslel tři varianty. Tou první bylo, že by celou zeď zkrášlil jeden profesionální výtvarník. Druhým návrhem bylo uspořádání workshopu. „Vytvořilo by se na zdi vlastně několik samostatných obrazů,“ popisoval Illek. „A poslední možnost byla, že bychom to projekt zadali nějaké umělecké škole, která by ho zpracovala v rámci studia.“ Terea si vybrala poslední variantu. „Oslovili jsme několik škol a nakonec jsme se domluvili se soukromou Umělecko průmyslovou školou Zámeček v Plzni.“ Jde o studenty třetího ročníku, kteří mají projekt jako klauzurní práci. Tento týden zrealizují první část část projektu, druhou část o prázdninách.

Vymyslet návrh nejde ze dne na den.

„Projektem jsme se začali zabývat na podzim,“ vysvětlila Lucie Ferliková, pedagožka a akademická výtvarnice, která se studenty týden v Chebu absolvuje. „Každý ze studentů přinesl svůj návrh. Z Terei a galerie si pak vybrali návrhy dvou studentek.“ Ty pak pedagožka spojila v jeden.
A co na to nápad říkají Chebané?

„Myslím si, že šedých zdí tu máme až až,“ řekl Jan Navrátil. „Kdyby k takovému kroku přistoupilo víc lidí, vůbec bych se nezlobil.“