Zatímco vstup do Evropské unie doprovázelo bombastické nadšení a téměř v každé obci bylo spojeno s lidovou veselicí, vstup do Schengenského prostoru se na Chebsku slavit téměř nebude. Jedinou výjimku tvoří město Hranice a obec Pomezí.

V Hranicích připravují na dnešní jedenáctou dopolední hodinu oslavy přímo na hraničním přechodu. „Jsme domluveni s německou stranou, že uděláme slavnostní otevření hraničního přechodu,“ řekl starosta Hranic Jan Hýbl.
„Na začátku vystoupí trubači, následovat bude dětský sbor z Německa, nějaká další kulturní vystoupení a projevy starostů. Poté slavnostně přestřihneme pásku a na závěr opět zazní trubači,“ popsal Hýbl. „Chybět nebude ani občerstvení.“ Pozvání přijali i hraničtí podnikatelé. Oslavy v Pomezí nad Ohří a sousedním Schirndingu se konaly včera těsně před půlnocí za účasti představitele bavorské vlády.

S nápadem oslavit vstup do Schengenu neuspěl například Cheb ani nedaleká Libá. V obou případech se nápad nesetkal s podporou na druhé straně společné hranice. V případě města Chebu to byl Waldsassena u obce Libá německý Hohenberg.