Obyvatele Chebska čeká novinka v oblasti cestovních dokladů. Od 1. dubna se totiž na základě novely zákona budou vydávat pasy s biometrickými údaji, to znamená zobrazení obličeje, nově doplněné o otisky prstů.

„Otisky prstů mají zajistit jednoznačnou identifikaci držitele cestovního dokladu staršího šesti let a zabránit případnému zneužití dokladu,“ sdělil tajemník chebského městského úřadu Václav Sýkora.

Lidé při žádosti o pas s nosičem dat nemusejí nosit fotografie – tu zhotovuje úředník. „Žádost o vydání cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji se nepodává na úředním tiskopisu,“ vysvětlovala mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. „Občan pouze předloží potřebné doklady, například občanský průkaz. Po pořízení fotografie, a od dubna i otisků prstů, se žádost vytiskne a předloží občanovi k podpisu. Podpis se pak digitalizuje a přenese do pasu.“

V roce 2008 vydal chebský městský úřad 306 pasů bez strojově čitelných údajů a biometrických údajů (takzvané blesky, které platí pouze půl roku) a 1769 cestovních dokladů se strojově čitelnou zónou a biometrickými údaji.
Někteří lidé ale nadšení nejsou.

„Za chvilku se budou dávat čipy nám pod kůži,“ zlobil se dvaatřicetiletý Martin Schmied z Chebu.