VYBRAT REGION
Zavřít mapu

K fotografii přibudou také otisky prstů

Cheb - Vydávání nových typů pasů začne 1. dubna

26.2.2009
SDÍLEJ:

OD ZÁŘÍ 2006 se i na chebském městském úřadě začaly vydávat pasy s nosičem dat s biometrickými údaji. Mezi ty patří údaje o zobrazení obličeje a od 1. dubna přibude také údaj o otiscích prstů. Foto: DENÍK/ Václava Simeonová

Obyvatele Chebska čeká novinka v oblasti cestovních dokladů. Od 1. dubna se totiž na základě novely zákona budou vydávat pasy s biometrickými údaji, to znamená zobrazení obličeje, nově doplněné o otisky prstů.

„Otisky prstů mají zajistit jednoznačnou identifikaci držitele cestovního dokladu staršího šesti let a zabránit případnému zneužití dokladu,“ sdělil tajemník chebského městského úřadu Václav Sýkora.

Lidé při žádosti o pas s nosičem dat nemusejí nosit fotografie – tu zhotovuje úředník. „Žádost o vydání cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji se nepodává na úředním tiskopisu,“ vysvětlovala mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. „Občan pouze předloží potřebné doklady, například občanský průkaz. Po pořízení fotografie, a od dubna i otisků prstů, se žádost vytiskne a předloží občanovi k podpisu. Podpis se pak digitalizuje a přenese do pasu.“

V roce 2008 vydal chebský městský úřad 306 pasů bez strojově čitelných údajů a biometrických údajů (takzvané blesky, které platí pouze půl roku) a 1769 cestovních dokladů se strojově čitelnou zónou a biometrickými údaji.
Někteří lidé ale nadšení nejsou.

„Za chvilku se budou dávat čipy nám pod kůži,“ zlobil se dvaatřicetiletý Martin Schmied z Chebu.

Autor: Václava Simeonová

26.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Psychoterapeutický stacionář v ostrovské nemocnici.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení