Od začátku dubna se vydávají pasy s biometrickými údaji, se zobrazením obličeje, nově doplněné o otisky prstů. Ti, kteří ale odkládají výrobu pasu, by měli vědět, že budou mít od 1. do 10. května smůlu.

„Otisky prstů mají zajistit jednoznačnou identifikaci držitele cestovního dokladu staršího šesti let a zabránit případnému zneužití dokladu,“ sdělil tajemník chebského městského úřadu Václav Sýkora.

Jenže to se některým lidem nelíbí. „Za chvilku se dostaneme do fáze, kdyby bude v databázích vše,“ zlobil se Martin Marek z Chebu. „A až se nějaký člověk někomu znelíbí, jednoduše ho vymaže. Myslím, že jde o věci, které lze lehce zneužít,“ dodal.
I přes takové názory stoupá počet zájemců o pasy s biometrickými údaji.

„Také na městském úřadě v Aši se od dubna letošního zvýšil počet žádostí o cestovní pasy s biometrickými prvky,“ sdělil mluvčí ašského městského úřadu Milan Vrbata. „V loňském roce v období od 1. do 14. dubna bylo podáno 19 žádostí o cestovní pasy a v letošním roce bylo podáno 28 žádostí,“ řekl.

Ti, kteří mají v plánu jet v blízké době na dovolenou do zahraničí, ale nemají platný pas, měli by zpozornět. „V období od 1. do 10. května bude celostátní výluka informačních systémů správních evidencí a evidencí motorových vozidel z důvodu centralizace systému,“ informoval Milan Vrbata. „V tomto období bude opravdu pozastaven příjem žádostí o cestovní doklad a výdej cestovních dokladů.“

Lidé při žádosti o pas s nosičem dat nemusejí nosit fotografie. Tu zhotovuje úředník. „Žádost o vydání cestovního pasu se strojově čitelnými údaji a s nosičem dat s biometrickými údaji se nepodává na úředním tiskopisu,“ vysvětlovala mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. „Občan pouze předloží potřebné doklady, například občanský průkaz. Po pořízení fotografie a otisků prstů se žádost vytiskne a předloží občanovi k podpisu. Podpis se pak digitalizuje a přenese do pasu,“ dodala mluvčí.