POZORNÝ SOUSED je název unikátního projektu chebských policistů. Společně s kolegy z domažlického školicího střediska začali kontrolovat chatové oblasti Chebska. Kromě toho muži zákona rozdávají tabulky, na kterých vyzývají místní, aby jim nebylo lhostejné okolní dění. Jen tak lze podle policistů dosáhnout eliminace majetkových trestných činů v rekreačních oblastech. Nováčci ze školícího střediska a zkušení policisté z Chebu zkoumali nejen to, zda nejsou poškozené vchody do chat, rozbitá okna a podobně, ale také kontrolovali osoby, které se v dané zóně pohybovaly.

Policisté zatím kontrolovali chatové oblasti okolo chebské Jesenické přehrady.

„V rámci služby prováděli policisté opatření ve zmíněné chatové oblasti,“ uvedla chebská policejní mluvčí Martina Hrušková. „Jednalo se konkrétně o pátrání po hledaných osobách, věcech, ale také o zamezení páchání trestných činů a přestupků, zajištění bezpečnosti osob a objektů, provádění kontrol osob v oblasti,“ řekla.

Na pomoc přijelo dvacet policistů ze školícího policejního střediska v Domažlicích. „Společně poté kontrolovali část od kempu Valdy až k Lipové a od rybářské bašty až k letišti u Podhradu,“ upřesnila policejní mluvčí. „Žádný přestupek nezaznamenali. Vše bylo v pořádku.“
Při té příležitosti muži zákona rozdávali informační tabule. „Na tento projekt prevence kriminality v chatové oblasti jsme zažádali o finance ministerstvo vnitra,“ sdělila Hrušková. „Cílem celého projektu je snížení počtu vloupání tím, že sousedé nebudou k sobě lhostejní a budou tak chránit nejen svůj, ale také cizí majetek,“ vysvětlila Hrušková.

Podle policistů by se informační cedulky měly objevit na jaře také na Ašsku a Mariánskolázeňsku. „To, zda byl projekt úspěšný, budeme moci říct až po nějakém čase,“ dodala mluvčí.
A co na to chataři?
„Dřív bylo normální, že si sousedi pomáhali,“ řekl Josef Němec. „Nevím, jestli někomu pomůže cedulka k tomu, aby přestal být lhostejný ke všemu, co se ho přímo netýká,“ podotkl.