Stále hrozí, že chebská městská pokladna přijde kvůli údajné chybě úředníků o miliony korun. Vyplývá to z informací, které včera médiím poskytlo vedení chebské radnice.

Celá kauza se řeší už od dubna letošního roku. Chebský finanční úřad při kontrole vyúčtování poskytnuté státní dotace na výstavbu obytného domu v ulici K Nemocnici konstatoval chybu a radnici nařídil vrátit nejen část dotace ve výši 15,8 milionu korun, ale navíc zaplatit ještě 9,6 milionů korun penále.
„Penále nám ale ministerstvo financí odpustilo,“ uvedl na včerejší tiskové konferenci chebský starosta Jan Svoboda. Ve hře stále zůstává vrácení zbylé části dotace.

Podle pracovníků finančního úřadu porušilo město dotační pravidla, protože zaplatilo dodavateli 15,8 milionu korun z jiného účtu než mělo. Úředníci na svůj omyl ale přišli sami a situaci během několika dnů uvedli do správného stavu.
„Nikdo nebyl poškozen. Lidé bydlí a nikdo se neobohatil,“ zdůraznil chebský místostarosta Miroslav Plevný.
„Je to jedno velké nedorozumění,“ řekl chebský starosta Jan Svoboda.

Ostatně chebská radnice od počátku samotné kauzy tvrdí, že se jedná pouze o administrativní problém.

A za pravdu jí dává i dopis ze Státního fondu rozvoje bydlení, který má k dispozici
„Tato instituce nám dotaci poskytla. A v dopise podepsaném ředitelem fondu se říká, že smlouvu jsme do puntíku dodrželi a žádné pochybení nebylo zjištěno. Přitom finanční úřad tvrdí, že jsme tuto smlouvu porušili,“ uvedl místostarosta Plevný.
Chebská radnice proto v současné době požádala krajský finanční úřad o přezkoumání rozhodnutí i žádost o posečkání s placením.
„Budeme znovu jednat. Chceme se dohodnout, ale nemůžeme vyloučit ani soudní jednání. To bude ale poslední krok,“ dodal Plevný.

Obytný dům s 62 bytovými jednotkami v chebské ulici K Nemocnici stojí už od roku 2005. Náklady na jeho stavbu byly 64 milionů korun. Chebská radnice na jeho výstavbu přispěla pozemkem, projektem a státní dotací ve výši zhruba 20 milionů korun.

Komentář k tomuto článku najdete zde: