Všechny psy povinně opatřit čipem chce v dohledné době chebská radnice. Ve městě jich je přitom evidováno téměř dva a půl tisíce. Na samém začátku by čipování psů zaplatila radnice. O návrhu budou ve čtvrtek na svém pravidelném jednání rozhodovat zastupitelé.

„Očipování dvou a půl tisíce psů včetně pořízení několika čteček a odpovídajícího software je odhadnuto na částku 950 tisíc korun,“ uvedl chebský místostarosta Miroslav Plevný. Navíc je podle něj pravděpodobné, že během několika příštích let bude čipování stejně povinné.
A co si radnice od tohoto opatření slibuje?

„Lepší evidenci psů. Strážníci nebudou muset každého psa vozit do útulku, ale odvezou ho rovnou majiteli,“ uvedl Plevný jednu z výhod čipování. K těm dalším pak patří jednodušší identifikace psů, jejichž majitelé zaplatili městský poplatek či ověření, zda zvířata byla očkována v případech napadení. Elektronické čipy budou obsahovat nejen identifikační údaje, ale také řadu veterinárních informací.
„Systém bude navíc kompatibilní i s těmi zahraničními,“ poznamenal místostarosta Plevný.

Velkou výhodu mají mikročipy pro majitele psů dražších plemen. V případě ztráty lze psa vždy jednoznačně identifikovat, což může být v případě staršího tetování problém.
Mikročipy budou psům zavádět chebští veterináři. Pokud bude návrh na povinné čipování v zastupitelstvu přijat, tak v příštím roce za něj nebudou muset chebští majitelé psů platit.
Radnice vyjde vstříc i těm majitelům, kteří své psy vozí k veterinářům v jiných městech. Nebude je nutit ke změně. „Náklady na čipování u jiných veterinářů jim proplatíme. Ale jen do výše těch chebských,“ zdůraznil tajemník radnice Václav Sýkora.

Vlastníci psů možnost čipování psů na náklady radnice vítají. Mají jen obavy z veterinárního zákroku.
„Velký pes něco snese, ale my máme malého jezevčíka a já jsem vždycky hrozně nesvá, když mu má veterinář dát injekci. Doufám, že ho to nebude moc bolet,“ strachovala se chebská seniorka Alena Drbalová.

Veterináři ale všechny majitele psů uklidňují. „Mikročip se aplikuje injekčně pod kůži na levé straně krku,“ uvedl chebský veterinář Jan Hoza. „Nejedná se ale o nic dramatického,“ ujistil veterinář všechny pejskaře. Ostatně čipování se podle něj v Chebu provádí na žádost některých majitelů psů už delší dobu.