Asfaltem zflikovaná třída Svobody v Chebu se má zanedlouho stát pýchou města. Nákladem 137 milionů korun zde má vzniknout nová pěší zóna vedoucí od náměstí Krále Jiřího až ke křižovatce s Evropskou ulicí.

„Nepůjde jen o rekonstrukci třídy Svobody. Změny se dotknou také Májové či Šlikovy ulice,“ uvedl chebský místostarosta Miroslav Plevný. Podle něj má celá akce přijít na 137 milionů korun. Město ji hodlá ale financovat z dotací.
Radnice chce získat na stavbu pěší zóny až 92,5 procenta z dotací. Zbytek by pak zaplatilo ze svých prostředků. „Pokud bychom dotaci nezískali, museli bychom celý projekt přehodnotit,“ zdůraznil Plevný.

Chebané se většinou shodují, že pěší zóna by potřebovala razantní úpravy. „Jen aby nám tady ale architekti nevymysleli nějaké betonové monstrum,“ strachovala se Jiřina Dědová z Chebu.

Podle architekta Borise Redčenkova, jednoho z tvůrců studie nové pěší zóny, to ale nehrozí. „Pěší zónu jsme nechtěli zatížit postmodernistickými symboly,“ uvedl architekt Redčenkov. „Naším cílem bylo přilákat turisty a obchodníky do centra města,“ dodal.
Nová pěší zóna už nebude vyasfaltovaná. Povrchy budou z kvalitní kamenné dlažby, aby po nich mohly chodit i ženy s vysokými podpatky. Před Priorem a u křižovatky s Májovou ulicí vzniknou malá náměstíčka. Zhruba pět desítek stromů nepravidelně rozesetých po pěší zóně zajistí stín a nové veřejné osvětlení zase dostatek světla v nočních hodinách. Přes Májovou ulici povede opět přechod pro chodce se semaforem. Ulice bude ale užší, aby bylo řidičům jasné, kdo má v těchto místech přednost.
Jednotícím prvkem celé pěší zóny se má stát úzký pás, který bude pojatý jako umělecké dílo. Na jeho podobu, o které zatím není rozhodnuto, chce město vyhlásit veřejnou soutěž.