Rekonstrukce první části pěší zóny v Chebu se blíží pomalu ke konci. Celá stavba patří k největším investičním akcím města. Celkové náklady na obnovu přesáhnou částku 141 milionů korun. Z vlastní pokladny ale Cheb zaplatí jen částku 14,5 milionu korun. Zbytek peněžních prostředků získal z dotace.
Chebané i návštěvníci města musí denně procházet rozestavěnou pěší zónou. Stavba je tak pod neustálým veřejným dohledem. Deník se proto na pěší zóně ptal, co si lidé o akci myslí.

„Vadí mi, že se tady musím proplétat mezi hromadami stavebního materiálu a dávat pozor na stroje,“ řekla Jitka Darková z Chebu. „Na druhou stranu ale musím přiznat, že se na novou pěší zónu těším. Bude to něco podobného jako areál krajinky,“ dodala.

„Pěší zóna bude sice drahá, ale hezká. Mnohem více mi ale vadí obchody lemující celou ulici,“ uvedl Josef Semrad z Chebu. „Nejsou to pořádné prodejny. Nabízejí jen podobné zboží jako trhovci na Dragounu,“ povzdechl si.

„Myslím si, že to co je na staveništi na pěší zóně, je chaos. Ale to se u tak velké stavby dalo očekávat. Tak velkou sumu peněz, jako bude rekonstrukce stát, bych spíše rozdělila na několik menších akcí,“ vyjádřila svůj názor Pavlína Nováková z nedalekých Františkových Lázní.

Chebané se také často ptali, jestli se na původní místo na křižovatce pěší zóny a Májové ulice vrátí hodiny.

„S jejich umístěním na tomto místě projekt nepočítá. Připravuje se ale umístění digitálního informačního systému na budově sociální správy,“ uvedl Roman Hoyer, vedoucí odboru pro dotační politiku a rozvoj chebské radnice. První etapa rekonstrukce pěší zóny má být podle něj hotová 31. srpna.

(pep, let)

Co říkáte na obnovu chebského bulváru?

Hedvika Hanová
Cheb

Nová pěší zóna určitě městu prospěje. Předchozí zóna nebyla příliš pěkná. Sice to nemohu odhadnout, ale myslím si, že cena na její výstavbu je celkem adekvátní. Pro město je to jen zlepšení, které zpříjemní lidem cesty domů i do práce, ale i jen tak na procházky městem.

Františka Musilová
Cheb

O pěší zónu se příliš nezajímám, protože jezdím autobusem. Renovaci ale potřebovala. Záplatované chodníky vypadaly nevzhledně, působily nesourodým dojmem. Také si myslím, že asfalt jako krytina na chodníky, není nejvhodnější. Snad v budoucnu bude vypadat lépe.

Jakub Juhos
Cheb

Na pěší zónu se těším. Na předběžných plánech v novinách vypadala hezky. Akorát se mi zdá, že tolik peněz na rekonstrukci je hodně. Nějaké peníze by se měly dát i na školství, já to sám tak pociťuji, a také na silnice a podobně. Nová pěší zóna bude atraktivní pro turisty.

Václav Průša
Cheb

Já si osobně myslím, že předchozí pěší zóna byla solidní. Ještě nepotřebovala rekonstrukci. Jsou to vyhozené peníze. Opravy jsou příliš drahé a zbytečné. Proč se nevloží na opravy komunikací na okraji města? Silnice tam spíše připomínají polní cesty a jsou ve špatném stavu.