Pracovníci pneuservisů na Chebsku upozorňují řidiče, že je nejvyšší čas přezout své plechové miláčky do zimních pneumatik. Podle odhadů jen třetina Čechů obouvá zimní pneumatiky, na Chebsku situace nevypadá o moc lépe.
Tito řidiči pak často stojí za nehodami v zimním období. Samotné přezutí není nikterak drahou záležitostí. Jeho cena se pohybuje okolo 400 až 500 korun. Na Karlovarsku už kvůli letnímu obutí skončil řidič s vozidlem mimo silnici.

„Skutečně je lepší na zimu přezout,“ myslí si Jan Skála z Chebu. „Já sám jsem jednou včas nenechal dát na auto zimní pneumatiky a bylo to znát. Brzdná dráha byla o poznání delší a v jednu chvíli jsem měl skutečně strach, že se vybourám.“

Testy různých odborníků jednoznačně prokázaly, že při teplotách pod 10 stupňů Celsia jsou zimní pneumatiky na všech druzích povrchu bezpečnější než letní. Lepší výsledky byly zaznamenány při brzdění, ovládání vozidla v zatáčkách i při náhlé změně směru jízdy.
Na sněhu je u zimních pneumatik brzdná dráha z rychlosti padesát kilometrů v hodině 35 metrů, avšak u letních 43 metrů, tedy o osm metrů delší. Na ledu je rozdíl ještě větší. Z třicetikilometrové rychlosti se auto při použití zimních gum podařilo zastavit po 57 metrech, ale s letními až po 68 metrech.

Na Chebsku očekává meteorolog Rudolf Kovařík ve čtvrtek jen dešťové přehánky.
„Od pátku se ochladí a víkend bude již skoro zimní. Srážky budou smíšené nebo sněhové. Teploty spadnou v noci na -1 až -4 stupně Celsia,“ uvedl. „V nadmořské výšce nad 800 metrů bude sněhových srážek více, v neděli může ležet 15 - 20 centimetrů sněhu a v úterý a středu se mohou v těchto polohách tvořit sněhové jazyky.“
Obecně se vyplatí přípravu auta na zimu nepodceňovat.