VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Kraj vyhlásil ve Slavkovském lese kvůli sněhu kalamitu

Chebsko - KALAMITNÍ STAV ODVOLÁN ve čtvrtek 12. února. Přívaly sněhu, závěje a bílá tma odřízly obce ve vyšších polohách od civilizace. KALAMITNÍ STAV ODVOLÁN

11.2.2009
SDÍLEJ:

Sněhová kalamita na Božím DaruFoto: Foto: MÚ Boží Dar

Celý den se museli řidiči a silničáři potýkat s přívaly sněhu a silným větrem, který vytvářel sněhové jazyky a závěje. Nejhorší situace byla ve výše položených oblastech regionu. Kritická situace se pak vyhrotila v odpoledních hodinách.

„Kvůli silné vánici v oblasti CHKO Slavkovský les, bílé tmě a uvízlým osobním autům vyhlásil krajský úřad Karlovarského kraje sněhovou kalamitu,“ uvedla mluvčí úřadu Jana Pavlíková. Oblast postižená sněhovými přívaly je ohraničená obcemi Podstrání - Krásno - Nová Ves a Prameny. „Kalamitní stav neznamená, že by celé oblasti byly neprůjezdné, jde o to, že silničáři nejsou schopní vlivem počasí zabezpečit údržbu v časových intervalech stanovených zákonem na silnicích I., II., III. tříd. V momentě, kdy silničáři nestíhají intervaly dodržet, oznámí to správcům silnic. Na základě toho je vyhlášen kalamitní stav,“ vysvětlila mluvčí.

Situaci silničářům navíc zkomplikoval sypač, který ve 14 hodin uvízl na silnici mezi Lázněmi Kynžvart a Kladskou.
Problémy zaznamenali v odpoledních hodinách řidiči také na silnici mezi obcemi Křižovatka a Nový Kostel. Komunikace byla místy zavátá a projet se dala pouze s maximální opatrností.

Přitom ještě ráno nic nenasvědčovalo tomu, jak se situace v odpoledních hodinách vyhrotí.
Komunikace z Chebu do Aše byla v časných ranních hodinách mokrá a nechalo se po ní jet, zato přímo ve městech měli šoféři co dělat.
„Cheb byl ráno naprosto neprůjezdný,“ rozčiloval se řidič Jan Šebek z Chebu.
„Až na hlavní silnici na Aš se dalo normálně jet,“ řekl rozhořčeně.

„Na Mariánskolázeňsku jsme museli nasadit frézy a šípové pluhy, abychom zajistili průjezdnost,“ uvedl hlavní dispečer Krajské správy a údržby silnic (KSÚS) Karlovarského kraje Josef Bulka. „V okolí Třebeně se tvořily sněhové jazyky a silnice mezi Lázněmi Kynžvart a Kladskou byla průjezdná pouze omezeně pro osobní vozidla. Dopoledne tam zůstala viset plně naložená dodávka a nehnuli s ní ani naši pracovníci, kteří dělali kontrolu sjízdnosti silnic,“ poznamenal.

čtvrtek 12. února 7.55 hodin: Dolní Žandov/ Husté sněžení komplikuje silniční dopravu mezi Chebem a Mariánskými Lázněmi na silnici č. I/21. Stoupání na Manský dvůr je sjízdné i pro kamiony, ale v dalším kopci u Dolního Žandova uvízly dva nákladní automobily. Dvěstě metrů za odbočkou do Dolního Žandova došlo k dopravní ehodě. Osobní automobil při ní skončil v příkopu na střeše. Niomu se naštěstí nic nestalo. Zasněžené silnice jsou hlášené také z oblasti Drmoulu na Mariánskolázeňsku. (pep)

„Krátkodobý problém jsme zaznamenali také na silnici první třídy číslo 21 mezi Trstěnicemi a Drmoulem, kde zůstal kamion a za ním se tvořila kolona.“
Na silnicích první třídy byl po chemickém ošetření většinou rozbředlý sníh, na silnicích druhé a třetí třídy pak ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Informovali o tom silničáři z Karlovarského kraje. Kvůli počasí uzavřeli horské silnice z Božího Daru na Klínovec. Také v této oblasti vyhlásil kraj kalamitní stav.

Přesto dopravní policisté nezaznamenali více nehod než jindy. „Od pondělí 9. února došlo k pěti nehodám,“ uvedl chebský policejní mluvčí Ladislav Böhm.
„Tři z nich měly určitě souvislost s počasím, protože řidiči dostali smyk, jinak je to normální průměr, takže ke zvýšení počtu kolizí nedošlo,“ uzavřel.

Přesto meteorologové varují před dalšími rozmary počasí. Tvorba sněhových jazyků a závějí bude totiž pokračovat ještě i během dnešního dne. Doporučují za jízdy přiměřeně snížit rychlost. Náhlý boční náraz větru může učinit dopravní prostředek neovladatelným. To platí i pro prázdné nákladní auto a kamion.

(šma, sim, pep)

čtvrtek 12. února 7.55 hodin: Husté sněžení komplikuje silniční dopravu mezi Chebem a Mariánskými Lázněmi na silnici č. I/21. Stoupání na Manský dvůr je sjízdné i pro kamiony, ale v dalším kopci u Dolního Žandova uvízly dva nákladní automobily. Dvěstě metrů za odbočkou do Dolního Žandova došlo k dopravní ehodě. Osobní automobil při ní skončil v příkopu na střeše. Niomu se naštěstí nic nestalo. Zasněžené silnice jsou hlášené také z oblasti Drmoulu na Mariánskolázeňsku.

čtvrtek 12. února 8.50 hodin: Ašští hasiči zasahují u dopravní nehody osobního a nákladního automobilu, ke které došlo v Hranicích. Z místa havárie jsou hlášeni ranění.

čtvrtek 12. února 12.15: Dne 12.2.2009 k 11,0­0 hod byl náčelníkem operačního štábu zimní údržby odvolán kalamitní stav, který byl vyhlášen dne 11.2.2009 k 11,0­0 hod.ve vybraných lokalitách Karlovarského kraje.

Autor: Petr Przeczek

Místo události:
11.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Psychoterapeutický stacionář v ostrovské nemocnici.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Jaroslav Krajc v akci.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Do Chebu míří Snow film festival

Cheb - Špičkové filmy o zimních sportech a dobrodružství. To bude další ročník Snow film festivalu, který se i letos uskuteční v chebské Čtenářské kavárně Joker.

VOLBY 2017: Zapisovatelka? I ta má u voleb zodpovědnost

Cheb - Ve volební komisi je důležitou součástí nejen její předseda, ale také zapisovatelka. Například Olga Gregoridesová z Chebu, dělá zapisovatelku při volbách již několik let. Jak sama říká, v jejím volebním okrsku číslo 17 v Májové ulici, se za poslední léta nic závažného nestalo.

Psi i jejich páni se dobře baví při nové hře Hoopers

Chebsko - Štěňata, dospělí psi, voříšci nebo šampioni, ti všichni mohou propadnout novému sportu, který pochází z Ameriky a Holandska.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení