Každoročně se také města a obce rozhodují, kam potečou jejich peníze – zda na sport či do kulturních akcí. Převážně na menších obcích je část vyčleněná na kulturu ale několikanásobně menší než je tomu u sportu.

„Loni jsme dali na sport 150 tisíc korun a letos to bude ještě o třicet tisíc víc,“ uvedla starostka Tří Seker Dagmar Strnadová. „Na kulturu máme vyčleněno 80 tisíc korun, a tak tomu bylo i v loňském roce.“ Důvod, proč investují menší obce na kulturu nižžší částky, je vcelku jednoduchý. „Nemáme zde kino ani divadlo,“ vysvětlovala starostka. A pokud se v obci koná kulturní akce, většinou se na ní nějakým způsobem podílejí samotní občané. „Pomáháme si navzájem. Kultura je zde o něčem jiném.“

Lidé se shodují, že je to pro ně příjemnější. „Myslím, že je lepší, když každý obětuje 200 korun,“ pověděla dvaapadesátiletá Anna z Drmoulu. „Obec pak může finance přesunout na důležité věci.“

Ve městech je situace o něco odlišnější. Na kulturu z Chebu poputuje 3, 5 milionu korun ročně. „Také další finanční prostředky jdou na akce, které nejsou zařazeny do grantového systému,“ uvedla mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. „ Akce jsou zajišťovány přímo z rozpočtu města formou příspěvku nebo přímo odborem.“ Na kulturu to činí téměř 3 miliony korun, na sport necelý milion korun.