Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé a firmy dluží Chebu hlavně za nájem, komunální poplatky nebo pokuty

Cheb - Kdo se chce s městem dohodnout, musí začít jednat. Čekáním se jen zvyšuje dlužná částka

25.5.2009
SDÍLEJ:

DLUHY ZA NEZAPLACENÉ POKUTY z dopravních přestupků v Chebu dosáhly částky 3,861 milionu korun. I tyto položky pro město Cheb vymáhají exekutoři. Dlužníci tak mohou zaplatit několikanásobek původně uložené pokuty. Foto: DENÍK/ Petr Przeczek

Lidé a firmy dluží chebské radnici desítky milionů korun po lhůtě splatnosti. Řada z nich si přitom neuvědomuje, že své závazky vůči radnici bude muset dříve či později zaplatit. Kvůli sankcím za pozdní úhrady přitom riskují mnohonásobné navýšení dlužné částky.

O jednom z takových případů informoval právník chebské radnice Petr Vlna.

„Řešili jsme případ, kdy neplacením nájmu vznikl v letech 1997 až 2000 dluh na nájemném ve výši 36 940 korun,“ uvedl právník. Rozsudek byl vynesen v roce 2002, ale nájemník se stále neměl k placení. Radnice proto dluh předala k vymáhání exekutorovi. „Dluh se nakonec vyšplhal na částku 454 833 korun,“ zdůraznil právník. Dluh se navýšil nejen o náklady soudního řízení ve výši necelých šest tisíc korun, ale také o odměnu exekutora, která překročila sumu 72 tisíc korun. Samotné sankce za pozdní zaplacení se pohybují na částce 2,5 promile denně. Za rok tak dlužník zaplatí 92 procent dlužné částky jen na poplatcích.

Celkově mají ale pohledávky po lhůtě klesající tendenci, což potvrdil i chebský místostarosta Miroslav Plevný.
„K 30. červnu 2006 jsme evidovali 107 milionů korun po lhůtě splatnosti. K 31. březnu letošního roku se tato částka snížila na 85,1 milionu korun,“ potvrdil místostarosta Plevný. „Pohledávky, které spravují jednotlivé odbory města, klesají. V případě správce domovního fondu, společnosti Terea, se je nedaří příliš snižovat,“ dodal.

Nejvyšší podíl na pohledávkách města mají dluhy za nájemné a služby spojené s užíváním bytů a nebytových prostor. Cheb se snaží nejen tyto dluhy vymoci, ale usiluje též o vystěhování problémových nájemníků z městských bytů. Důvodem pro vystěhování jsou nejčastěji dluhy, ale může to být též hrubé porušování nájemní smlouvy. „V roce 2008 bylo v Chebu exekučně vystěhováno 16 bytů, a za první čtyři měsíce letošního roku pět,“ upřesnil místostarosta Plevný.

K podobným krokům ale radnice přistupuje jen v krajních případech. Většinou se snaží s dlužníky dohodnout na splátkových kalendářích či odkladu placení.

V současné době máme zhruba 340 splátkových kalendářů,“ uvedla vedoucí finančního odboru chebské radnice Ladislava Holcová.

Podle vedení chebské radnice je největší problém v tom, že řadě lidí chybí základní právní vědomí. „Největší chybou je čekat. S časem se dluhy zvětšují,“ upozornil místostarosta Plevný a pokračoval: „Město se nebrání domluvě s dlužníky. Těm seriózním i vycházíme vstříc. Například odpuštěním části sankcí. Předpokládá to ale snahu situaci ze strany dlužníka řešit.“

Pohledávky města Cheb k 31. 3. 2009

Pohledávky k 31. 3. 2009 celkem 160 895 tis. Kč
z toho po lhůtě splatnosti 85 100 tis. Kč
Nájemné a služby s užíváním bytů a nebytových prostor po lhůtě
54 602 tis. Kč
poplatek za komunální odpad (k 31.12.2008) 9 329 tis. Kč
dluhy za prodej domů a bytů 8 019 tis. Kč
dluhy za pokuty z dopravních přestupků 3 861 tis. Kč

Autor: Petr Przeczek

25.5.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Městská policie.

Strážníci zadrželi hledaného muže

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Americký spisovatel Robert Fulghum přijede i do Chodova

Chodov – Americký spisovatel Robert Fulghum se opět vrátil do Česka a s projektem Listování se vydal na turné po republice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení