Výraznou pomocí pro zdravotně postižené, ale třeba i pro lidi po operaci, je půjčovna zdravotních pomůcek. Tuto službu v Chebu poskytuje Centrum pro zdravotně postižené (CZP) sídlící v chebské Kamenné ulici 40.

„Lidé si u nás mohou například zapůjčit chodítka. Někdo neví, jaké mu bude vyhovovat, protože jich je víc druhů,“ přiblížil ředitel centra Petr Končel.
Jedná se také o vozíky, jak mechanické, tak elektrické, francouzské berle, nástavce na toaletu a další pomůcky. Věci, nad kterými zdravý člověk nepřemýšlí.

I CZP se ale potýká s problémy. Někteří lidé za zapůjčení pomůcek zapomínají platit. „Někdy to dojde až k exekuci,“ řekl Končel. Případně se k pomůcce chovají, jako by jim patřila. „Měli jsme zákaznici, která už nepotřebovala elektrický vozík a namísto vrácení jej uskladnila ve sklepě. Odnesla to konstrukce vozíku, která byla celá orezlá,“ zavzpomínal ředitel.
„Podle mě je dobře, že i v Chebu něco podobného funguje,“ řekla chebská důchodkyně Jiřina Kosová. „Já to sice nepotřebuji, ale člověk nikdy neví,“ dodala.