Problém sehnat zaměstnání mají na Chebsku zejména zdravotně handicapovaní lidé. Emil Miklóš z Mariánských Lázní je posledním telefonistou, který ještě o svou práci nepřišel. V ČSAD už pracuje 29 let.

„Původně nás bylo osm nebo devět, teď jsem zůstal poslední telefonista,“ řekl Miklóš.

„Naši tři nebo čtyři zrakově postižení telefonisté už o zaměstnání přišli a jsou doma. Pravděpodobně už nemají šanci na uplatnění,“ podotkl. „Velké firmy na Chebsku skončily a ty malé je nepotřebují kvůli novým technologiím a různým provolbám,“ mínil. „Mě si firma zatím drží, ale možná je to i tím, že existují předpisy o zaměstnávání handicapovaných občanů.“

Většina nevidomých pracuje v lázeňství. „Jsou zaměstnáni jako maséři a protože jich je nedostatek, o práci se zatím bát nemusí,“ dodal.
Miklóš se rovněž angažuje ve společnosti Tyflocentrum. Ta pomáhá nevidomým při hledání zaměstnání a pořádá vzdělávací kurzy. Společnost sama zaměstnává zrakově postižené lidi.

Nejen nevidomí se setkávají s odmítnutím, pokud hledají práci. Své zkušenosti mají i vozíčkáři. „Já jsem jedenáct let v invalidním důchodu a od té doby práci nemám,“ řekl Miroslav Hrbek z Chebu. „Mnohokrát jsem se setkal při hledání práce s odmítnutím, ale musím uvážit, že pokud žádám třeba o nějaké fyzicky náročné zaměstnání, nemůžu chtít po zaměstnavateli, aby mi vytvářel speciální podmínky nebo aby u mě byl někdo na pomoc.“
Podle něj ovšem některé firmy obcházejí požadavek zákona na zaměstnávání handicapovaných občanů. Zaměstnají sice zdravotně postiženého člověka, ovšem jen takového, který má jen lehčí stupeň postižení. Člověk na vozíku nemá šanci na úspěch, protože většina firem není ochotná ke stavebním či jiným úpravám na pracovišti.

Dalším problémem jsou finance. „Pro mě osobně je třeba ponižující, kdybych měl sedět osm hodin někde v chráněných dílnách a bral za to minimální šestitisícovou mzdu. Někomu to zcela určitě můžepomoci. Já to ale odmítám.“
Práce je pro zdravotně postižené důležitá i kvůli kolektivu. „Já mám naštěstí různé aktivity, takže jsem mezi lidmi pořád,“ uzavřel Hrbek.