Čas úrazů přichází s prázdninami. Plné ruce práce mají přes léto záchranáři i chirurgové.
Jedním z trendů, který lékaře zaměstnává, je jízda na inline bruslích.

„V poslední době k nám chodí stále více pacientů, kteří si úraz přivodili právě na bruslích,“ sdělil chirurg Jan Kropáček z Chebu. „Rozhodně by lidé neměli zapomínat na chrániče a přilbu, a to i v případě, že dotyčný jezdí třeba jen okolo domu.“

Za většinou úrazů stojí právě různé sportování. „Nejčastěji ošetřujeme povrchová poranění,“ dodal lékař.
Mezi pacienty se také často objevují cyklisté. Jejich zranění bývají ale rok od roku lehčího charakteru. Není to ale způsobené menšími počty nehod. Podle odborníků za tím stojí spíš zodpovědnost sportovců, kteří stále více na svou bezpečnost dbají.

„Helma je velice důležitá,“ sdělil mluvčí záchranné služby Lukáš Hutta. „Může zachránit život,“ dodal. Několikrát se v médiích objevil případ pádu z kola s následkem smrti, při kterém by se dotyčnému téměř nic nestalo, pokud by měl přilbu.
Záchranáři také evidují hodně poranění, která jsou spojená s vodními sporty. „Jedná se hlavně o povrchová poranění. Třeba pokud lidé na něco ostrého šlápnou,“ řekl Hutta.

Sportovní vyžití si ale mnozí užívají za slunečného počasí, při kterém hrozí další nebezpečí – spálení pokožky. Odborníci radí nezapomínat na opalovací krémy s dostatečně velkým faktorem. Ten se liší podle typu pokožky. „Důležité je při prvním ošetření místo zchladit,“ radil Jan Kropáček. „Pokud je ale místo stále bolestivé a hodně zarudlé, natož pokud se objeví puchýře, měl by pacient navštívit lékaře,“ vysvětloval.

Školákům rady před prázdninami většinou dávají také učitelé. „Paní učitelka nás upozornila, abychom nikdy neskákali do neznámých vod,“ řekl David Schmied, žák čtvrté třídy.