Otázky kolem státních maturit, vzdělávání na vysokách školách, problémy národnostních menšin a současný volební systém. To byly nejčastější dotazy, které vznesli studenti chebského gymnázia na premiéra Mirka Topolánka, který včera navštívil Chebsko. První muž vlády varoval studenty před vstupem do politiky a dlouze pohovořil o svých politických začátcích. Studenti se však do diskuze s premiérem zapojovali poněkud rozpačitě.
„Všichni, jak tady sedíte, byste měli mít vysokoškolské vzdělání,“ apeloval Topolánek v tělocvičně chebského gymnázia na přítomné studenty. „Je jasné, že ne každý může dělat výzkum, ale uvědomte si, že mezi absolventy vysokých škol je nezaměstnanost pouhých jeden a půl procenta. Také platy vysokoškolsky vzdělaných lidí se pohybují na zcela jiné úrovni.“
Na otázku, která se týkala státních maturit, premiér přiznal, že nepatří k příznivcům této novinky. „Ale to je můj soukromý názor,“ zdůraznil Topolánek.
Premiér pohovořil i o národnostních menšinách. Zmínil se o tom, jak to bylo s národnostními menšinami v minulosti a jak je to dnes. „Vy jste nám ale neřekl nic o Romech. Někteří nechtějí pracovat a přesto pobírají sociální dávky. A to vše se platí z daní ostatních,“ zeptala se premiéra přímo jedna ze studentek. „Chtěl bych říci, že to nedělají jen Romové,“ oponoval Topolánek, který zároveň zdůraznil, že to bude problém i do budoucna, který se musí řešit. Zákony však musí platit pro každého. „Pozitivní i negativní diskriminaci odmítám. Frontman skupiny Gypsy, která mimochodem patří k mým oblíbeným, řekl, a s tím se plně ztotožňuji, že pomáhat se má pouze lidem, kteří o to stojí, “ dodal.
Studentům se také nelíbí současný volební systém a zajímali se u premiéra Topolánka o to, co mohou udělat, aby se změnil.