Zlepšení pocitu bezpečí v ulicích města vedlo chebskou radnici k zapojení se do programu prevence kriminality ministerstva vnitra. Bude se provádět sociologický výzkum pocitů obyvatel města, a strážníci se možná dočkají i rozšíření bezpečnostního kamerového systému.
„Po přihlášení do programu získáme automaticky 50 tisíc korun na výzkum a zpracování koncepce prevence kriminality ve městě,“ uvedl tajemník chebské radnice Václav Sýkora.
Do programu prevence kriminality se kromě Chebu přihlásilo dalších 46 měst z České republiky. Ministerstvo vnitra na tento program, určený pro města nad 25 tisíc obyvatel, vyčlenilo v příštích čtyřech letech 400 milionů korun. V příštím roce bude investovat prvních 80 milionů. Sociologické šetření má být hotové už v létě 2008.
„Cheb je na 14. místě mezi městy, která se k programu připojila,“ poznamenal ředitel chebské městské policie Jiří Šmolík. On sám by v rámci prevence kriminality chtěl nechat rozšířit bezpečnostní kamerový systém.
„Bohužel narážíme na problém s kapacitou přenosové sítě. Její rozšíření by nás mohlo přijít až na 1,2 milionu korun. V záloze máme ale ještě jedno řešení. Jedná se o zjednodušení celé sítě, kvůli kterému bychom hodně ušetřili. Usilovně tuto možnost zkoumáme,“ uvedl.
A kde by podle něj měly nové kamery být? „Jedna by dohlížela na dění v areálu krajinné výstavy, druhá na ulici Obětí Nacismu a třetí na rohu ulice Svatopluka Čecha,“ popsal Šmolík plánované rozmístění kamer.
S těmi už má ostatně chebská městská i republiková policie velmi dobré zkušenosti.
„Jen v letošním roce jsme pro republikovou policii zpětným hledáním v záznamech dohledávali 77 případů. Před rokem to bylo jen 43,“ sdělil Šmolík.
Strážníci nejčastěji kamery využívají při řešení dopravních přestupků, letos to bylo zatím 1 411 případů, nebo v případech veřejného pohoršování (76 případů) či znečišťování veřejných prostranství.
„Tam, kde jsou kamery, nemusí být hlídky. Pošleme je tam, jen když se něco děje. Strážníci se tak mohou více věnovat okrajovým čtvrtím města,“ shrnul Šmolík výhody kamerového systému.
„Jen kamery nestačí. Strážníci a policisté by měli více chodit městem pěšky. Jen si někdy večer vyjděte na pěší zónu, k nádraží nebo do okolí hradu. Člověk se doslova musí bát, jaká individua tam po setmění potká,“ reagovala na náš dotaz chebská seniorka Anna Mašková.