S nedůvěrou se dívala Chebanka Jana Sedláková na cyklistické přilby, které nabízejí ve svých prodejnách vietnamští obchodníci.

„Stály asi osmdesát korun a nedomnívám se, že by dokázaly někoho ochránit. Jen jsem zkusila v ruce, jak jsou pevné a plast jsem promáčkla,“ uvedla.

„Když má spotřebitel pochybnosti o kvalitě výrobku, neměl by jej kupovat,“ doporučil mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Marek Ženkl.
Výrobce musí zajistit, aby jeho výrobek splňoval základní požadavky na bezpečnost a ochranu zdraví, sestavit technickou dokumentaci, vypracovat prohlášení o shodě výroby, opatřit výrobek označením CE (grafické vyjádření prohlášení o shodě se základními požadavky na ochranu zdraví a bezpečnost) a požádat notifikovaný orgán o přezkoušení. Pokud výsledky vyhovují získá výrobek certifikát.

„V praxi to znamená, že výrobek by měl být při prodeji označen prohlášením o shodě výrobku a označením CE. Pokud má však spotřebitel pochybnost, zda je výrobek i přes tato označení bezpečný, má možnost se obrátit na ČOI. Může se stát, a praxe tomu v některých případech nasvědčuje, že jsou některé výrobky správně označeny, ale ve skutečnosti výrobce neprokáže oprávněnost takového označení příslušnými doklady o shodě či přezkoušení,“ doplnil Ženkl.