Prostitutky mají v souboji s muži zákona v Chebu zatím navrch. Ani městská vyhláška, která zakazuje poskytování i vyhledávání sexuálních služeb, situaci nevyřešila. Pokuty se míjí účinkem. Prostitutky je prostě neplatí. V polovině loňského roku dlužily radnici 1,245 milionu korun. Nezaplatily 1 321 pokut. Čerstvé údaje z konce roku budou k dispozici až v únoru.

Radnici, strážníkům i policistům přitom chybí účinná zbraň. Pokud při poskytování sexuálních služeb nedochází ke kuplířství nebo jinému trestnému činu, jsou téměř bezmocní. Prostituce sama o sobě není trestný čin.

Na téma prostituce jednali v Chebu zástupci české a bavorské vlády. Obě strany se shodly na tom, že prostituce by měla zmizet z ulic.
„Zákazníci prostitutek si musí být vědomi, že je přitom může někdo vidět. Zvláště teď po zrušení kontrol na společné hranici,“ zdůraznila bavorská ministryně spravedlnosti Beate Merk význam takzvané sociální kontroly.

To ale obyvatelům Chebu nestačí. Vadí jim, že vyzývavě oblečené, či spíše neoblečené ženy stále potkávají v ulicích.
„Nikdy si na ně nezvyknu. Víte, nejhorší je, když se vás děti ptají, co ty paní v ulici dělají. Jak to mám vnučce vysvětlit?“ rozhořčila se Eliška Mašková z Chebu.

K nejčastějším ´štacím´ chebských prostitutek patří ulice Májová, Pivovarská, Havlíčkova, Kasární náměstí nebo výpadovky z města. Potkat je lze i na pěší zóně nebo u železničního nádraží.

„Každého obtěžují a dělají kravál skoro až do rána. V létě se kvůli nim a jejich opilým německým zákazníkům skoro nevyspíme. Hulákají nám přímo pod okny,“ postěžoval si Eduard Šulc z Chebu.

Strážníci přitom prostitutky kontrolují průběžně. Podle nich se velmi často jedná o ženy, které si do Chebu jezdí přivydělávat ze všech koutů republiky nebo ze sousedního Slovenska. Výjimkou nejsou ani obyvatelky Prahy.
„Před nedávnem naše hlídka kontrolovala v 15 hodin 29letou ženu v ulici 17. listopadu, která se doznala k nabízení sexuálních služeb,“ uvedl ředitel chebské městské policie Jiří Šmolík. Při kontrole pak strážníci zjistili, že pochází z Prahy. Z obavy, aby ji nepoznal někdo z rodiny, jela nabízet své tělo do Chebu. „Na místě dostala pokutu tisíc korun a z místa byla vykázána,“ dodal Šmolík.

Na prostituci se ale podle mužů zákona často nabaluje další trestná činnost. Většinou se jedná o kapsářky nebo uspávačky. Jejich klienti pak město opouštějí bez peněz.