Jaké bylo překvapení Zdeňky Křížové, když se ráno probudila a na zahrádce u domu objevila nové rostliny. Ačkoliv si původně myslela, že jde o vzácný vstavač kukačka, jde o prstnatec májový. Ale ani tato květina není ledajaká. Jde totiž o chráněnou rostlinu.

„Vyrostlo nám to na zahrádce z ničeho nic,“ popisovala Zdeňka Křížová. „Nic podobného jsem nikde v okolí neviděla.“

Na tom, že jde o prstnatec májový, se shodli hned dva odborníci – Jaromír Bartoš, ředitel mariánskolázeňského muzea, a Jiří Brabec, botanik chebského muzea. „Jedná se o prstnatec májový, dříve též vstavač májový,“ vysvětlil Jiří Brabec. „Nejde tedy o vstavač kukačku. Prstnatec májový je ale zvláště chráněným druhem. Patří do nejnižší kategorie, do kategorie ohrožených druhů.“ Také sdělil, že jde druh vzácný a mizící. „Nicméně jde o jednu z běžnějších orchidejí v České republice. Roste především v mokřadních a vlhkých loukách, méně často vstupuje i do jiných typů lučních porostů, nebo na nepřirozená stanoviště.“ Na Chebsku má dosud desítky lokalit.

I přes to, že rostlina na Chebsku roste běžně, utrhnout si jí přijde draho. Ten, kdo by si prstnatec domů odnesl, může dostat pokutu až 50 tisíc korun, respektive až milion korun.