Proč v lékárnách nejsou k dispozici léky s pseudoefedrinem? S takovým dotazem se na redakci obracejí lidé z Chebska. Odborníci ale vysvětlují: Zázračné účinky takových léků jsou jen mýtem.

„Obešla jsem asi tři lékárny v Chebu, ale ani v jedné Modafen neměli,“ kroutila hlavou dvaatřicetiletá Hana Jelíková z Chebu. „Přijde mi to divné. Nemyslím si, že bych vypadala jako feťák, kterému by jej nemohli prodat.“

Důvod je ale jiný. Od 1. května musejí lékárníci nákupy léků s pseudoefedrinem (Modafen, Paralen Plus, Aspirin Complex, Daleron, Nurofen Stopgrip a Panadol Plus Grip) zaznamenat do centrálního úložiště dat. Do toho ale nejsou připojené všechny lékárny. Takové lékárny pak mohou léky s pseudoefedrinem vydat pouze na lékařský recept. Pro ten se ale mnohým pacientům nechce.

„Když si jdu do lékárny pro nějaký takový lék, je to proto, že k lékaři jít nechci,“ popisoval jeden z pacientů, Jan Němeček z Chebu. „Kdybych si šel kvůli takovému medikamentu k doktoru, nakazil bych se v čekárně dalšími nemocemi. Nelíbí se mi, že si prášky s pseudoefedrinem nemohu koupit.“
Lékaři i lékárníci ale stále musejí vysvětlovat, že jsou léky s pseudoefedrinem plně nahraditelné. „Není pravdou, že by se teď nemocní lidé nemohli řádně léčit,“ vysvětlovala předsedkyně okresního Sdružení lékárníků v Chebu ČLK (České lékárnické komory) Eugenie Chromá. „Bavíme se o lécích, které neléčí, ale pouze tlumí příznaky onemocnění,“ vysvětlovala. „Existuje celá řada dalších přípravků, kterými lze léky s pseudoefedrinem nahradit. Jediný rozdíl mezi nimi je, že ty ostatní nemohou sloužit k výrobě drog.“

Ačkoliv jsou léky špatně dostupné i pro zmíněné vařiče pervitinu, předpovědi odborníků i laiků se vyplnily. Vařiči si nacházejí jinou cestu. Léky s pseoudoefedrinem si začali kupovat v okolních státech.