Občanům Chebu se naskýtá odporný pohled. Roztátý sníh odhalil chodníky pokryté psími exkrementy.

„Dost mě to štve,“ zlobil se Jan Blažek z Chebu. „Nejen, že je to nechutné, ale také dost hloupé. Opravdu se moc stydím za občany, kteří mají psa, ale uklízet se jim po něm nechce.“

Situace rozčiluje většinu obyvatel Chebu také proto, že sáčky na exkrementy dostávají pejskaři zdarma. Výdaje na jejich zakoupení putují z městské kasy.
„Je to vážně hrozné,“ konstatovala Klára Pivoňková z Chebu, která je na mateřské dovolené. „Psí exkrementy jsou na chodnících, v parku, ale také dokonce okolo dětských hřišť. Když máte dítě, bojíte se nechat si ho hrát na pískovišti. Výkaly jsou prostě všude.“ Podle ní by pomohlo, kdyby strážníci byli přísnější a pokuty neposlušným pejskařům nekompromisně dávali.

Chebským městským policistům už ale dávno došla trpělivost. Domlouvání nepomáhalo. „V současných dnech se na problémové chovatele, kteří po svých psech neuklízejí, zaměřujeme,“ potvrdil ředitel chebských strážníků Jiří Šmolík. Pokálené chodníky je zlobí, a tak nemilosrdně pejskaře pokutují. „Člověk, který výkal po svém psu neuklidí, může dostat na místě tisíc korun pokuty. V případě, že se věc bude řešit ve správním řízení, částka se může vyšplhat až ke třiceti tisícům,“ vysvětloval. Uvedl, že by situace byla neudržitelná, pokud by úklid pejskaři nezačali brát vážně. „V Chebu je více než dva tisíce evidovaných psů. To znamená, že ročně vyprodukují tisíce kilogramů výkalů,“ dodal ředitel strážníků.

Osmnáct měsíců v Chebu platí vyhláška o zákazu venčení psů bez vodítek. Majitelé mohou své čtyřnohé miláčky venčit na volno pouze v některých lokalitách. Zdá se, že ale vyhlášku pejskaři špatně pochopili. „Chodím běhat k vodojemu,“ popisoval Marcel Sýkora z Chebu. „Sice tam mohou být psi bez vodítka, ale i přes to po nich majitel musejí uklidit. Jenže v té lokalitě jsem snad nikdy nikoho výkaly uklízet neviděl. Není moc příjemné, když po exkrementu člověk uklouzne,“ horšil se.

Pracovníci Chebských technických služeb (Chetes) chodníky uklízejí. „Vysavač na exkrementy byl teď několik dní mimo provoz,“ uvedl Tomáš Pucholt z Chetes. „Už ale bude opravený a od pondělí ho začneme opět používat.“ A dodal, že i v takové situaci chodníky uklízeli.
Kvůli řídké konzistenci mohou pracovníci technických služeb uklízet ručně jen zmrzlé výkaly.