Nebezpečí onemocnění rakovinou prsu je stále aktuální, stejně jako nutnost informovat veřejnost o jeho prevenci. Společnost Avon Cosmetics spolu s hlavním partnerem projektu Všeobecnou zdravotní pojišťovnou ČR, Aliancí českých organizací a žen s rakovinou prsu a za významné podpory společnosti .A.S.A. proto připravila i na letošní rok Růžovou jízdu proti rakovině prsu.

Cílem akce je přivést důležité informace o prevenci tohoto onemocnění a způsobech jeho léčby ženám, ke kterým by se tyto informace jinak většinou nedostaly.

Symbolem akce je stále nezaměnitelný růžový autobus, který od 17. dubna do 1. června 2008 přijede do blízkosti nákupních center Tesco nebo na náměstí 34 měst Čech, Moravy a Slezska. V každém místě zastaví jeho posádka na jeden den a kromě informací z oblasti prevence rakoviny prsu zajistí rovněž distribuci poukázek Ženy ženám s 200korunovým příspěvkem na preventivní vyšetření prsu.

“Jít přímo za ženami do terénu je určitě dobrý způsob, jak šířit informace o této velmi důležité prevenci, proto jsme růžovou jízdu podpořili. I díky adresným pozvánkám VZP, kterými jsme vloni vyzvali na vyšetření prsou naše klientky, které mamografický screening déle než tři roky neabsolvovaly, se podařilo v minulém roce počty vyšetřených žen v ČR zvýšit. Stále je však mnoho žen, které tuto prohlídku od 45. roku věku nepodstoupily vůbec, a zároveň mnoho těch, které nechodí pravidelně. Každé dva roky mají přitom ženy ve věku 45 - 69 let nárok na bezplatné vyšetření. Protože jde zároveň o preventivní vyšetření, připomínám, že žádný regulační poplatek ženy v tomto případě neplatí,“ říká MUDr. Pavel Horák, ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny ČR. Zájemci mohou v autobusu získat adresy nejbližších screeningových center a také kontakty na pacientské organizace.
Stěžejním cílem akce je přesvědčit nejen všechny ženy, ale i muže, že jedinou správnou a přitom snadnou cestou k včasnému odhalení nebezpečí rakoviny prsu, jsou pravidelná preventivní mamografická či sonografická vyšetření.

Posádku růžového autobusu tvoří ženy z Aliance českých organizací a žen s rakovinou prsu, které mají osobní zkušenosti s touto zákeřnou nemocí, a mohou proto zájemcům správně pomoci nebo poradit.
Na odborné dotazy odpoví lékař, který bude do autobusu pozván z nejbližšího screeningového centra. Posádku doplňují vyškolené členky Mládeže českého červeného kříže.

Partnery Růžové jízdy proti rakovině prsu jsou: VZP ČR, Aliance českých organizací a žen s rakovinou prsu, Český rozhlas 1 - Radiožurnál, vydavatel regionálních deníků Vltava-Labe-Press, ČSAD Semily, společnost .A.S.A., , Mládež českého červeného kříže a Irisbus Iveco.
Společnost Avon Cosmetics pomáhá bojovat proti zákeřnému onemocnění rakovinou prsu již jedenáct let. V loňském roce předala společnost na boj proti rakovině prsu úctyhodných 10 milionů korun. Tyto prostředky byly rozděleny Alianci českých organizací a žen s rakovinou prsu na projekt Ženy ženám a na ozdravné pobyty, Mamma Helpu na provoz Avon Linky proti rakovině prsu a Asociaci mamodiagnostiků ČR na screening rakoviny prsu. Celkem již Avon předal na tyto projekty více než 31 milionů

V Chebu bude speciální autobus stát v úterý 6. 5. od 11 do 18 hodin na adrese: Cheb 2, Pražská 2494/15, přímo u obchodního centra Tesco.

(van)