Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mladých řemeslníků je málo

Cheb - Rodiče školáků nutí své děti studovat maturitní obory

3.4.2008
SDÍLEJ:

INTEGROVANÁ STŘEDNÍ ŠKOLA v Chebu připravuje každoročně řadu absolventů učňovských oborů z oblasti strojírenství, stavebnictví nebo zemědělství. Foto: DENÍK/ Petr Przeczek

Řemeslníků v regionu je stále míň. Ti dříve narození pomalu odcházejí do důchodu nebo pracují v sousedním Německu. A absolventi základních škol se na učební obory příliš nehrnou.

Svědčí o tom i nabídka volných pracovních míst na úřadech práce. Ten chebský běžně nabízí kolem tisícovky možných uplatnění. A k těm nejčastějším patří například práce kovoobráběčů nebo zámečníků. Chybí ale také zedníci, tesaři nebo prodavačky.
Nepříznivý vývoj potvrdil také Jan Kott, ředitel Integrované střední školy v Chebu, která patří mezi největší školská zařízení v republice. Každým rokem tato škola otvírá řadu učňovských oborů zaměřených na stavebnictví, strojírenství nebo zemědělství.

„Zájem o učňovské obory je letos o něco menší než v loňském roce. Jak o ty strojírenské, tak o ty stavební,“ potvrdil Jan Kott. Absolventů tak bude méně, než by trh práce potřeboval. Navíc podle něj přichází ze základních škol na střední stále méně dětí. Těch tak ubývá, ale počty škol se téměř nemění.

„Rodiče dětí pak dávají přednost tomu mít doma horšího středoškoláka, než lepšího absolventa odborného učiliště. Přitom není problém si maturitu dodělat,“ povzdechnul si ředitel Kott. Rodiče mají přitom na další studium absolventů základních škol největší vliv.
Řemeslníci už v současné době chybí i zaměstnavatelům. „Jenže, jak můžeme mít dost řemeslníků, když ve školách chybí dílny. Zato počítače nechybí,“ poznamenal Jan Bříza z Agro & Kombinátu v Dolním Žandově.

Na vybavení školních dílen a odborných učeben ale školy potřebují peníze, kterých stále není dost. To je také jeden z důvodů, proč české školství v poslední době vyprodukovalo tolik administrativních pracovníků, kteří těžce shánějí na trhu práce uplatnění.
Za nezájem o obory černého řemesla podle odborníků ze školství či pracovních úřadů mohou hlavně rodiče. Snaží se stůj co stůj zajistit pro své ratolesti vzdělání s maturitou.

„Je to naprosto jednoduché. Chci, aby se moje děti měly líp než já. Na mne, jako na obyčejného dělníka, si každý dovolí. Počínaje mistrem až po ředitele. Když budou mít maturitu, určitě jim bude líp,“ řekl Tomáš Havlík z Chebu.
Zájem o učební obory podléhá nejrůznějším módním vlivům. V devadesátých letech minulého století byl například největší zájem o obory kuchař – číšník.

Autor: Petr Przeczek

3.4.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení