Pochybení v postupu vyšetřovatele Služby kriminální policie, který řešil tragickou dopravní nehodu, při níž chebský lékař Jaroslav Révay autem usmrtil dva lidi, shledalo vedení sokolovské policie.

Potvrdila to tamní policejní mluvčí Andrea Kávová. Vyšetřovatel neshledal důvody vazby a viníka propustil s tím, že trestní řízení bude probíhat na svobodě. Révay se přitom odmítl podrobit nejen dechové zkoušce, ale i odběru krve a moči. Podle zákona se tak na něj mělo pohlížet jako na opilého. Měl tak skončit buď na záchytné stanici nebo v cele předběžného zadržení.

„Případ jsme předali k prošetření Inspekci policie pro podezření z trestného činu maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti,“ uvedla Kávová. Vyšetřovatel mu pouze odebral řidičský průkaz.

Stomatolog Jaroslav Révay byl po tragické nehodě nejprve odvezen rychlou záchrannou službou do nemocnice, protože si stěžoval na bolesti. Vyplynulo ale na povrch, že z nemocnice se Révay snažil odejít. Přitom ho však policisté zajistili a předali ho k výslechu právě vyšetřovali Služby kriminální policie.
Na postup vyšetřovatele už podal stížnost Josef Voborník, bratr šestatřicetiletého Martina Voborníka který při nehodě zemřel spolu s čtyřiatřicetiletou Lenkou Svědíkovou. Policie ve středu 4. února uvedla, že stížnost rovněž předala k prošetření Inspekci policie.

Podle pozůstalých policie pochybila hned na počátku vyšetřování.
„V momentě, kdy viník nehody odmítne dechovou zkoušku i krevní test na přítomnost alkoholu, pohlíží se na viníka podle trestního zákona, jakoby alkohol požil,“ uvedl Josef Voborník.
Aby nemohl ovlivňovat svědky, měl by být viník umístěn do cely předběžného zadržení a měl být podán okamžitě návrh na jeho vzetí do vazby.
„Toto se nestalo a kvůli laxnímu postupu bylo vyšetřování ohroženo. Pan Révay měl čas svědky, kteří by potvrdili skutečnost, že řídil vozidlo pod vlivem alkoholu, ovlivnit, což, jak se domnívám, také udělal,“ zdůraznil Voborník.

Sokolovská policie dokonce požádala veřejnost o pomoc při pátrání po svědcích, kteří by viděli v den nehody Jaroslava Révaye požívat alkoholické nápoje. Zatím se jí přihlásil jen jeden a bližší podrobnosti ještě nejsou známé.

Josef Voborník už nebojuje jen za vyšetření této nehody. Chce také zpřísnit tresty za havárie, které jsou způsobeny pod vlivem alkoholu. Viníkům chce vzít možnost odmítnout test na alkohol. Dokonce kvůli tomu připravil i petici Alkohol za volant nepatří, pod kterou se už podepsalo téměř dvěstě lidí.
„Tady už nejde jen o Martina a Lenku, ale o to, že v poslední době se na silnicích dějí opravdu zvěrstva a něco podobného se tak může stát komukoliv z nás,“ vysvětlil Voborník.

Jeho samotného teď vyšetřují policisté kvůli údajné výhružné textové zprávě, kterou Révayovi poslal po nehodě. „Trestní oznámení jsme přijali v Mariánských Lázních. Zatím je předmětem šetření, zda se bude jednat o přestupek nebo trestný čin,“ potvrdil chebský policejní mluvčí Ladislav Böhm.
Textovku poslal Josef Voborník bezprostředně poté, co se dozvěděl o smrti svého bratra. „Nešlo o výhružku, ale o konstatování. Pokud se to pana Révaye dotklo, tak se mu omlouvám,“ sdělil Voborník. Podle jeho slov SMSka zněla: „Zabil jsi mi bratra vrahu.“

(Jiří Drozdík, Petr Przeczek)