Rom Pavel Šarišský z Chebu vysoudil na společnosti Image–n–west omluvu a padesát tisíc korun za diskriminaci při získávání povolání. Je to už druhý člen této rodiny, který se dočkal podobné satisfakce. Jeho družka Renáta Kotlárová obdržela rovněž padesátitisícový obnos odškodného. Tu v roce 2003 odmítli zaměstnat v chebské drogerii řetězce Rossman, kvůli její tmavší barvě pleti.
„Jde mi hlavně o princip,“ svěřil se Pavel Šarišský. „Peníze, které mám podle soudu dostat nejsou to nejdůležitější. Víc mne zajímá spravedlnost. Ta tady v Chebu není. Vždyť je to už druhý případ prokázané diskriminace v mojí rodině,“ dodal plamenně.
Pražský městský soud měl v kauze Šarišského poměrně jednoduché rozhodování. Bývalá majitelka a jednatelka firmy Image–n–west Naďa Mihailová odmítla Roma zaměstnat na pozici dělníka v dřevovýrobě právě pro jeho rasu. Dokonce měla potvrdit kontrole z obecního úřadu, že Cikánům práci nedává. „Ohrazovala se také tím, že odmítám zaměstnání s nočními směnami,“ uvedl Šarišský. „Přinesl jsem jí tedy potvrzení, že i v pekárně jsem před tím dělal v noci. To Mihailovou rozzuřilo a napsala, že organizace o mne nemá zájem. Začala mi nadávat a tvrdit, že mi Cikáni beztak stojíme jen o razítko pro ´pracák´.“
Mihailová se ale k soudu nedostavila. Jmenovanou firmu už dokonce rok nevlastní. „Abychom finanční prostředky na ´odškodné´ získali dáme asi návrh na exekuci,“ vyjádřil se Šarišského právní zástupce Martin Čonka.
Romská poradkyně při chebské radnici Jaroslav Rymešová se domnívá, že v Chebu není masový výskyt diskriminace menšin ze strany zaměstnavatelů. „Jedná se jen o ojedinělé případy. Jsem samozřejmě proti jakékoliv diskriminaci a mohu jen potvrdit, že antidiskriminační zákon v praxi funguje a menšiny jsou chráněny,“ řekla. Zajímavý názor vyjádřil také třiatřicetiletý Roman Šebek z Františkových Lázní, který je s případy Šarišského a jeho družky obeznámen. „Buď je v Chebu rasismus a diskriminace Romů vážně problém, nebo je tato rodina profesionálním a zkušeným týmem v získávání omluv a odškodného.“