Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Najít personálního ředitele je jednodušší než personál

Cheb - Vztahy lidí se nemění tak rychle jako technika

9.1.2009
SDÍLEJ:

Milan RendlFoto: DENÍK/ Nataša Šmatová

V Karlovarské krajské nemocnici nepracují jen lékaři, sestry a laboranti, ale také řidiči, údržbáři, uklízečky, kuchaři a mnoho dalších profesí. Někteří z nich jsou, nebo bývali, pro vedení nemocnice neviditelní. Jednoho z techniků, Milana Rendla, jsme trochu vyzpovídali.

Už jste v nemocnici dlouho?
Pracuji pro nemocnici od roku 1986 coby bývalý servisní technik Chirany a od roku 1991 jsem přešel na onkologii.

Můžete zavzpomínat na své začátky? Proč jste přišel do nemocnice?
Pracoval jsem v plzeňské Škodovce, ale chtěl jsem se vrátit do Chebu a naskytlo se mi místo technika rentgenů. Technik dělal servis všech rentgenů v okrese Cheb. Rentgen je hodně složité zařízení. Měl jsem na starosti nemocnice v Aši, Mariánských Lázních, a Chebu, střediska od Lubů až po Mariánky. Jak říkají ženské, rentgen je hodně hejblátek, tudíž hodně poruch. Tenkrát se moc neinvestovalo, ani dnes se moc neinvestuje, i když se leccos lepší, právě přišly nové přístroje. Na onkologii mě nalákal primář za chybějícího technika. Změna pro mě nastala hlavně v tom, že už jsem tolik nejezdil a jinak jsem rentgeny pro tuto část dělal i dál.

Co vlastně teď děláte jako přístrojový technik?
Přístrojového technika dělám jako nadpoloviční úvazek. Mám na starost všechny přístroje v nemocnici. Všechny musí projít každoročně bezpečnostně technickou kontrolou, ty objednávám, objednávám opravy, dělám i evidenci faktur, evidenci přístrojů, vyúčtovávám, na které oddělení to patří. Při tom počtu 800, 900 přístrojů, které vyžadují kontroly, je toho poměrně dost. Na pravidelné prohlídky máme evidenční program, který dá hlášku dopředu, opravy mi z oddělení píšou nebo volají. Z 90 procent na ně zajišťuji firmy, z 10 procent to zvládnu i sám, byť to dělám z dobré vůle. Všichni ředitelé slibovali: Když něco spravíte, doneste papír. Pak se to někam zaeviduje, někam pošle a už to nikdo nenajde. Teoreticky, když někdo ušetří organizaci deset procent, mohl by existovat nějaký systém odměn. Před třemi měsíci jsem dával přes našeho primáře žádost o zvýšení platu, ale nedošlo to dál než sem k řediteli nemocnice Cheb, ten už tu také není. Je špatná kontinuita v tom, že ti lidé v manažerských funkcích vůbec neví, co ti lidé pod nimi vlastně dělají, jak to dělají a tak dále. Jen můžu konstatovat, že mi vlastně klesl základní plat, proto dělám ještě přístrojového technika.

Jak se díváte na stávky lékařů a jejich volání po zvýšení platů?
Nevím, k tomu se lze těžko vyjádřit. Pan ředitel Ferenc říkával, že mají v Chebu průměrný plat 55 tisíc, ale každý, koho se zeptáte, řekne, že to není pravda. Že tolik nemají ani se službami.

Mění se něco v nemocnici?
Co se týče přístrojové techniky, zažil jsem nové CT, vlastně první v kraji v roce 1992 a nový lineární urychlovač v roce 2003. Technika se hodně mění. Bohužel se někdy vztahy lidí nemění tak rychle jako ta technika. Hodně mě mrzí, že se mluví hlavně o lékařském personálu, protože si myslím, že jsme až diskriminovaní. Hlavně platově. Jsme opomíjení, nejdřív je lékař, sestra, laborant a pak nic. Když jsem se ptal odvolaného pana Ference, co s námi ostatními, řekl mi, že je nás málo a takové věci se nesledují. Ale jsou tu kuchaři, řidiči, údržbáři, technici nebo celá správa, prostě ti běžní lidé. Je pravda, že údržbářů je pět nebo šest a doktorů 70 nebo 80, ale bez toho jednoho údržbáře to bude možná fungovat hůř než bez deseti doktorů.

Jak se díváte jako zaměstnanec nemocnice na plánované investice?
Sociální zařízení na chirurgii se už v současné době buduje. Centrální příjem a multioborový JIP je hezký, jen začít. Pořád se posouvá termín, posunuly se i dotace na přístroje. Kdyby se vybudoval multioborový JIP a nebyly přístroje, tak by to nenavazovalo. Současné zařízení by se tam sice také dalo dát, ovšem s tím, že by to nebylo tak špičkové, jak se předpokládá. Nemáme informace, jak se bude pokračovat dál, ale těšíme se až bude hotovo.

Co si myslíte o plánu vybudovat krajskou nemocnici na zelené louce, o které mluví krajská radní Berenika Podzemská?
Centrální nemocnici ano, uprostřed kraje ano, ale uprostřed kraje je někde kolem Chebu a ne u Sokolova. Třeba do Lubů z Chebu je to 25 kilometrů, do Mariánek kousek dál, do Varů je to kolem 40 kilometrů. Pokud střed bude mezi Sokolovem a Vary, není to střed, ale jenom určité lobby vybudovat si něco nového. Stejně nemocnice nestihne zabezpečit péči pro celý kraj. Myslím si, že většina zaměstnanců si myslí, že vybudovat velkou nemocnici je zbytečné. Naši zaměstnanci jsou pro to zachovat nemocnici v Chebu, aby nás neoklešťovali, jak se to postupně děje. Aby neměl člověk problém, když mu o víkendu lupne v zádech, kam dojet. Když ho bolí zub, tak se dá autem dojet, když vás ale bolí v kříži, že si člověk ani nemůže sednout a narovnat, tak jet do Sokolova nebo Varů, kde vám ještě řeknou, že nemají kapacity nebo lůžka, to není dobré.

Poskytuje v současnosti chebská nemocnice dobré služby?
Určitě ano, ale lepší je zeptat se pacientů. Všechno je to jenom o lidech. Z médií víme, že nejvíc stížností bylo na Sokolov, že takové ty velké kauzy jsou spíš tam. Samozřejmě, že jsou lidé nervózní, protože nikdo nedokáže říct, co bude dál, nikdo neví, co bude za 14 dní, za měsíc, které oddělení se uzavře. Teď se například psalo o uzavření gynekologicko porodnického oddělení nebo onkologie. Kdyby se uzavřela onkologie, je tím pádem celý kraj bez pracoviště tohoto typu. Odchází sice primář, ale už má za sebe náhradu. Já osobně si myslím, v souvislosti se změnami, že není důležité sehnat personálního ředitele, ale právě ten personál.

Za tu dobu, kdy se z KKN stala a.s., věříte vedení? Věříte, že se něco změní?
Jde o to, že nám vedení moc nenaslouchá, myslím tím lidu dělnému, jak se říká. Člověk třeba ví o tom, kde by se dalo spousta peněz ušetřit, něco zlepšit, jak pro pacienty, tak pro personál i pro ekonomiku, ale prostě funguje to tak, že se to nedostane dál. Komunikace je špatná. Teď za poslední půlrok to bylo možná ještě horší. Je tu teď ale naděje, že s novým vedením kraje a KKN se vše pohne vpřed.

Autor: Nataša Šmatová

9.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Amatérští autoři z celé země píšou do krajské knihovny

Svátek naturální kulturistiky a fitness si užili fanoušci v hotelu Thermal, kde byl na pořadu ICN European Natural Cup 2017 v naturální kulturistice a fitness.
48

PODÍVEJTE SE: Naturální kulturistika pohltila Thermal

Strážníci zadrželi hledaného muže

Cheb – Strážníci z Chebu zadrželi hledanou osobu.

Z kapsy mu ukradla plnou peněženku

Cheb – Velmi hbité ruce má nejspíš třicetiletá žena z Chebu – patrně ale asi trochu jinak, než si původně myslel šofér, který se s ní dal na parkovišti do řeči…

Na tržnici byly padělky za čtyři miliony

Cheb – Kabelky, peněženky, pásky nebo třeba peněženky patří ke zbožím, které se stále často padělá. Důkazem je i poslední zátah karlovarských celníků z minulého týdne na tržnici Asia Dragon Bazar na Svatém Kříži u Chebu.

Energie porazila Vsetín a dál vládne soutěži

Karlovy Vary - Energie nastoupila proti Vsetínu oslabená o další ofenzivní oporu, když k dlouhodobě zraněným Balánovi a Rachůnkovi přibyl Ondra Beránek. I tak se ale radovala z vítězství 3:0.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení