Kynologické cvičiště v Aši je lehké minout. Skrývá se za rodinnými domky v Komenského ulici, ale už tady funguje dlouho. O víkendu se členové klubu představili veřejnosti na letních slavnostech. Nejen o nich jsme si povídali s předsedkyní klubu Lenkou Báchorovou.
Jak dlouho vlastně funguje váš kynologický klub?
Od roku 1992, první oficiální otevření bylo 19. července.
Letní slavnosti pořádáte pravidelně?
Ano, jsou každoročně, až na pár výjimek. Asi dvakrát nebo třikrát se z technických důvodů nekonaly.
Kolik členů má váš klub?
Momentálně 28.
Jakému výcviku se věnujete? Myslím třeba tanec se psem a podobně?
Ne, to jsou individuální aktivity. Hlavní je u nás sportovní výcvik, což obsahuje nácviky stop, poslušnosti a obrany. Teď jsme začali i s agility, ale je to teprve v začátcích a tanec se psem dělá pouze jedna členka, která se mu dříve věnovala.
Jezdí psovodi i na soutěže?
Plno našich členů vyjíždí i na závody, vyzdvihla bych hlavně Míru Vojíře, který měl rotvajlera. S ním se účastnil mistrovství republiky, dokonce i mistrovství světa.
Může k vám přijít kdokoliv?
Prakticky každý, kdo má chuť se psem pracovat, aby se zvíře naučilo základům poslušnosti. Bez toho další výcvik nejde. Třeba to zájemce chytne i víc a bude se výcviku věnovat nebo si pořídí psa s průkazem původu a začne vyjíždět na závody. Zkoušky ale může skládat i pes bez průkazu původu.
U správně vycvičeného psa asi odpadá riziko napadení…
Ano, správný kynolog třeba nenechá svého psa s dítětem o samotě, i když ví, že pes neublíží. Pes jedná pudově a vždy je odpovědný majitel. Dospělí v okolí jsou ti, kdo mají mít rozum.
Navštěvují vás i děti?
Teď žádné nemáme, všechny nám odrostly, ale hodně lidí u nás začínalo od dětství.
Chodíte například s ukázkami do škol? Vysvětlujete dětem, jak se chovat ke zvířeti?
Zatím ne, na to je třeba, aby si nás organizace pozvaly. Ale dalo by se to zvládnout. Děláme například ukázky na dětských dnech, teď jsme byli na dvou oslavách. Stačí se jen domluvit.