VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová poradna v Chebu pomůže bezplatně

Cheb - rozhovor s poradkyní Radkou Müllerovou

20.6.2009
SDÍLEJ:

SOCIÁLNÍ PRACOVNICE Radka Müllerová už se těší na červencový nápor klientů. Foto: DENÍK/ Vladimír Kučera

Všechny potřebné z Chebska určitě potěší nová bezplatná sociální služba, která začne pomáhat do dvou týdnů v Chebu. Hovořili jsme o ní s její pracovnicí – poradkyní Radkou Müllerovou.

Upřesníte, od kdy přesně má bezplatná poradna pro uživatele sociálních služeb v Chebu fungovat? Má širší zastoupení?
Bezplatná poradna pro uživatele sociálních služeb bude nově otevřena v Chebu od 1. července. Obdobná střediska jsou zřízena nebo se zřizují v každém větším městě v celé České republice.

Proč se přistoupilo k zavedení těchto poraden a kdo je provozuje?
Nový zákon o sociálních službách změnil postavení uživatelů sociálních služeb. Nově každý sám zodpovídá za výběr sociální služby, kterou potřebuje. Sociální službu, její rozsah, úhradu za služby, čas poskytování – to vše a mnoho dalšího – si musí uživatel sám sjednat ve smlouvě o poskytování sociální služby uzavřené s poskytovatelem sociální služby.
Provozovatelem a garantem služby poradenství uživatelům sociálních služeb je Národní rada osob se zdravotním postižením České republiky, zastřešující organizace hnutí občanů se zdravotním postižením. Systém poradenství je podporován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem České republiky.

Můžete konkretizovat, komu jste schopni pomoci?
Poradna je určena občanům se zdravotním postižením, seniorům, rodičům dětí se zdravotním postižením, opatrovníkům osob zbavených způsobilosti k právním úkonům a dalším skupinám uživatelů sociálních služeb.
Jsme připraveni pomoci všem, kteří hledají pro sebe nebo své blízké vhodnou sociální službu v regionu a poradit s textem smlouvy o poskytování sociální služby. Poradce upozorní klienty poradny na úskalí vyplývající z uzavírané smlouvy o poskytování služby, doporučí vhodný postup při sledování plnění podmínek smlouvy. Dále poradíme, jak řešit případné neshody a konflikty vzniklé mezi uživatelem a poskytovatelem sociální služby.
Rady a pomoci se občanům také dostane s vyřízením příspěvku na péči, s pořízením vhodné kompenzační pomůcky, se získáním průkazu mimořádných výhod (TP, ZTP, ZTP/P). Klienti se mohou na nás obrátit s pracovněprávní problematikou, s problémy v oblasti občanského nebo rodinného práva, s nejasnostmi v oblasti dávek a příspěvků, sociálního a zdravotního pojištění, důchodů a nemocenského pojištění.
Poskytneme pomoc i v oblasti způsobilosti občanů k právním úkonům, občanskoprávních sporech a vzdělávání.

Kolik speciálně vyškolených poradců zde bude pracovat?
V Chebu se zájemci při návštěvě poradny setkají se mnou. Další poradkyně v okolí budou působit v Mariánských Lázních a v Sokolově. Každý poradce však je při své činnosti podporován odborníky v Praze v sídle Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky.

Popište, kdy, kde a jakým způsobem vás kontaktovat, aby pomoc byla co nejefektivnější?
Zájemci mohou poradnu navštívit osobně přímo v poradně v Chebu, v Kamenné ulici 40, přízemí, číslo dveří 6, každé pondělí a středu od 14 do 17 hodin. Dále je možné kontaktovat poradnu telefonicky na čísle 732 546 915 nebo e-mailem: cheb@poradnaprouzivatele.cz. Po dohodě může poradce klienta navštívit doma nebo na jiném smluveném místě v době mimo úřední hodiny.

Autor: Vladimír Kučera

20.6.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto z Divadelního plesu.

OTÁZKA PRO: Simonu Liptákovou, mluvčí města Chebu

Česko zpívá koledy - náměstí Krále Jiřího z Poděbrad v Chebu
15

FOTO: Koledy zněly v celých západních Čechách. Zpívalo na 21 tisíc lidí

Videosouhrn SPECIÁL: Česko zpívalo koledy. Podívejte se

Ve stejnou chvíli zpívalo neuvěřitelných 125 tisíc lidí po celé zemi stejné vánoční koledy. Přinášíme vám speciální vydání videosouhrnu, díky kterému budete moci nasát vánoční atmosféru z mnoha míst najednou.

Žena nepřežila střet s autem, po silnici šla bez reflexních prvků

Cheb - Policisté prošetřují okolnosti vážné dopravní nehody, ke které došlo v úterý brzy ráno.

Silně opilá řidička jen se štěstím nepřejela muže, který uklouzl

Habartov – Pořádný kus štěstí měl v Habartově muž, který uklouzl na zledovatělé silnici. Blížilo se k němu totiž auto, které řídila silně opilá řidička.

Výtěžek z benefiční akce putuje do kočičích útulků

Karlovarský kraj - Vyrazte se kulturně obohatit a podat pomocnou ruku v už třetím ročníku předvánoční benefiční akce v karlovarském klubu Ratini.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT