Překupníci drog, prostitutky, zloději. To jsou negativní jevy, kterých se obávají v Hranicích u Aše po otevření hraničního přechodu v pátek 21. prosince. V tento den vstoupí Česká republika do Schengenského prostoru a z hraničních přechodů zmizí závory a celní hlídky.
„Předpokládáme, že s těmi kladnými jevy přijdou i ty opačné,“ připustil starosta Hranic Jan Hýbl. Obyvatelé města mají zároveň obavy z většího automobilového provozu v ulicích.

„Nyní jsem v ústním kontaktu s policií v Aši a jednáme o tom, že bychom v Hranicích zřídili policejní služebnu. Hlídky by nepřetržitě dohlížely na veřejný pořádek a hlavně na dopravu ve městě,“ řekl.
„Do Aše totiž přibydou celníci, pro ketré nebude práce na hranicích. V současné chvíli hledáme vhodné prostory, kde bychom zřídili zázemí pro policisty.“
Občané města ale také poukazují na to, že v některých ulicích chybí chodníky a vůbec celkově město není připraveno na větší pohyb lidí.
„Sháníme peníze a na jaře se pustíme do prací na chodnících,“ slíbil starosta.

Naopak ve Vojtanově si starosta Ljubo Fistr žádné obavy nepřipouští.
„K nám jezdí Němci tankovat a nakupovat na vietnamskou tržnici už dlouho. Určitě sem nepřijedou vykrást benzínku. Já myslím, že starosti mají spíše větší obce,“ řekl.
„Jednáme s policií ve Františkových Lázních, aby se nám zde pohybovaly pravidelné hlídky.“ Podle Fistra obyvatelé obce otevření hranic vítají. „Slyšel jsem, že někde chtějí pořádat domobranu a sami si hlídat hranice, aby se k nim nedostali různí zloději nebo překupníci drog, ale od vojtanovských občanů nemám žádné takové signály.“
„Já to jednoznačně vítám,“ vyjádřil se jeden z občanů Vojtanova.

Komentář k tomuto článku najdete zde: