Vstup do Schengenu strašil mnohé občany v pohraničí. Mnozí Chebané se děsili dalšího nárůstu počtu sexuálních turistů, kteří Chebsko rádi 'navštěvují'. Mýlili se!

„Celníci jsou autoritou, která některé sexuální turisty odradí,“ pověděla před více než měsícem důchodkyně Alena Schmiedová z Chebu. „Myslím, že až na hranicích nebudou, nebude cizincům v cestě za radovánkami nic 'překážet',“ dodala.

A jak se na situaci dívá po více než čtyřech týdnech?
„Situace je alespoň okolo našeho bydliště v klidu. Teď jsem ale zvědavá jak to bude vypadat v létě. V 'naší' chatové oblasti je parčík, do kterého cizinci s prostitutkami rádi chodí. Snad jich ani tam nepřibude. Naopak doufám, že odtamtud zmizí,“ přála si.

Podobné obavy trápily také starosty obcí na Chebsku. Například starosta Hranic Jan Hýbl upozornil, že vstup do Schengenského prostoru přinese nejen mnoho výhod, ale také potíže, rozvoj prostituce nevyjímaje.

„Ačkoliv se naše obavy nenaplnily, stále přetrvávají,“ sdělil starosta Hranic Jan Hýbl. „Měsíc je krátká doba na to, abychom mohli situaci posoudit. Momentálně v našem městě komplikace nepozorujeme.“ Ale zároveň dodal, že očekávají nárůst prostituce během jara či léta.
Předběžné odhady policistů za poslední měsíc zatím také nenapovídají tomu, že by na Chebsku přibylo sexuálních turistů.
„Podle hrubých odhadů zatím nic nenapovídá tomu, že bychom zaznamenali rozvoj prostituce,“ sdělil mluvčí chebských policistů Ladislav Böhm. „Ale statistiku budeme znát až na konci měsíce,“ upřesnil.

Tomu, že by statistické údaje mohly být alespoň prozatím příznivé, napovídají 'čísla' ze sousedního Sokolovska.
Po vstupu Česka do Schengenského prostoru zde totiž uvádějí fakt, že se počet trestných činů rapidně snížil.
Jediný problém, který u hranic zůstává jsou nekonečné potíže s prodejem plagiátů značkového zboží – oblečení, cigarety, CD a mnoho dalších. „Kontroly provádíme samozřejmě pravidelně,“ uvedla mluvčí celního úřadu Jitka Blahutová. „Na Chebsku při kontrolách stále nacházíme nelegální zboží. Tedy s výjimkou ašské tržnice Lipový dvůr. Prodej nelegálního zboží ale nijak nesouvisí se vstupem České republiky do Schengenského prostoru,“ uvedla na pravou míru Blahutová.