Projekt Rodina od vedle, který se snaží už pátým rokem o sblížení Čechů a v republice žijících cizinců, vyvrcholil v Karlovarském kraji včera odpoledne. Na Chebsku se sešly celkem tři rodiny. Z nich jedna také i v obci Křižovatka.
Zde ve vesnici nedaleko Skalné pohostila rodina Švárových mongolskou rodinu Ochirbat.

„Bohužel kvůli pracovním povinnostem nemohl přijet manžel, tak jsme společně s malým synkem Pučim vzali na oběd sestru,“ vyjádřila se na začátku setkání paní Byambajav Ochirbat, která žije s rodinou v České republice třetím rokem.
„Naštěstí jsem se s rasismem v ČR nikdy nesetkala,“ uvedla Ochirbat.

Švárovi se o projektu dozvěděli až nyní od jeho koordinátorky Anny Borkovcové z Chebu. Jaroslava Švárová zvolila slavnostní menu v českém duchu, a to slepičí polévku s domácími nudlemi, řízek s bramborovým salátem a domácí zákusky – speciální buchtu i jednohubky z listového těsta.

Všichni mongolští hosté byli v Křižovatce spokojeni. Pochutnali si a na závěr návštěvy předali hostitelům pozvání na jejich oslavu Nového roku, která se odehraje v únoru. Hlavním účelem projektu je úspěšná integrace cizinců v České republice. „Akce Rodina od vedle má napomoci nejen vzájemnému poznávání komunity cizinců, ale také přispět k vytváření přátelských vztahů mezi nimi,“ řekla další koordinátorka projektu Bulgan Otgonsuren Rico. Všechny rodiny byly do projektu vybrány podle kritérií, které měly zajistit co nejvíce společných bodů. Mezi ně patřil například věk, profese a zaměstnání. Tak nalezli zúčastnění co nejvíce témat k diskuzi. Projekt rodina od vedle pořádá občanské sdružení Slovo 21. Celkem se v celé republice sešlo sto rodin. Na Chebsku, kromě příjemného oběda u Švárových, pozvala Jaroslava Kudíková z náměstí Krále Jiřího v Chebu na společnou hostinu bulharskou rodinu. A další oběd se odehrál u vietnamské rodiny z Chebu, kdy si na jejich specialitách pochutnávala chebská rodina.

(Vladimír Kučera, Jan Buriánek)