Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Problémem chebského sídliště je chování některých sousedů

Cheb - Nedostatek parkovacích míst se dá ještě nahradit. Horší je to s mezilidskými vztahy

27.1.2009
SDÍLEJ:

NEPOŘÁDEK OKOLO KONTEJNERŮ, málo parkovacích míst nebo hlučné chování trápí řadu obyvatel chebského sídliště Zlatý vrchFoto: DENÍK/ Petr Przeczek

Měnící se mezilidské vztahy i příchod nových obyvatel trápí řadu obyvatel chebského sídliště Zlatý vrch. Na velmi malém prostoru zde žije několik tisíc lidí. To přináší řadu problémů. Ať už se jedná o rušení nočního klidu, nepořádek nebo nedostatek parkovacích míst.

„Bydlím v domě, kde žije několik vietnamských rodin. Jsou velmi hluční. Je jim jedno jestli je deset hodin večer nebo půlnoc,“ postěžovala si paní M. H. z chebského sídliště Zlatý vrch. S příslušníky vietnamské či romské menšiny má velmi špatné zkušenosti. „Byla jsem venčit psa v lesíku za sídliště. Sáňkovali tu děti, mezi které vhodili vietnamští výrostci několik petard. Když jsem je upozornila, že mohou někoho zranit, začali mi nadávat do českých sviní a hodili po mém psovi petardu,“ vylíčila žena své zkušenosti ze sídliště. Podle ní stačí jen něco říct nebo upozornit a příslušníci menšin vás okamžitě začnou obviňovat z rasismu.
„Mám strach, že se z našeho sídliště stane druhý Janov,“ povzdechla si.

Za své v posledních letech vzaly také mezilidské vztahy mezi lidmi v jednotlivých domech.
„Dříve jsme se pravidelně střídali při úklidu společných prostor a schodiště. Ale dnes? Pro mladší generace nebo vietnamské sousedy je to tabu. Zůstává to tak jen na nás, na důchodcích,“ řekla Marie Rubešová.

Lidé si také stěžují na jednání nových sousedů, kteří přišli z Wolkerovy ulice. „Cestu z nákupních center ve městě k sídlišti lemují vyhozené nákupní košíky,“ poznamenal Jaroslav Horák.

Problémy jsou také s místní mládeží. Ta často holduje alkoholu a v podnapilém stavu pak ničí své okolí.

„V tomto směru je nejhorší situace v ulici K Viaduktu. Tam velmi často zasahujeme. Lidé si zde stěžují hlavně na hluk,“ potvrdil stížnosti obyvatel sídliště zástupce ředitele chebské městské policie Ladislav Svobodník.
„Na sídlišti řešíme nejčastěji problémy s parkováním, zajištěním průjezdů autobusů MHD Dvořákovou ulicí, hluk okolo dětských hřišť a večer rušení nočního klidu,“ shrnul Svobodník problémy do jedné věty.

„Pokud někdo zjistí nějaký problém nebo přestupek, klidně nám může okamžitě zavolat. Hned přijedeme situaci řešit,“ slíbil Svobodník.

Nedostatek parkovacích míst má zmírnit připravovaná revitalizace sídliště, ke které má dojít v nejbližších letech. Podle plánů zde má vzniknout 240 nových parkovacích míst. I tak to ale podle vedení radnice bude pouze polovina potřebného počtu.

Náprava sousedských vztahů ale nebude tak jednoduchá. „Na to městu chybí páky. Můžeme do sídliště poslat více strážníků, narušitelům vztahů domlouvat, ale nevím jestli to bude účinné,“ uvedl chebský starosta Jan Svoboda.
Podle něj chybí morální kodex, který by lidé sami dodržovali.
„Nemůžeme si vynutit zákonem, aby se k sobě lidé chovali slušně. Trochu se mi příčí mít na všechno nějaká psaná pravidla. Ta by měl mít každý v sobě. Ať už z rodiny nebo ze školy,“ dodal chebský starosta.

Autor: Petr Przeczek

Místo události:
27.1.2009
SDÍLEJ:
Karlovarský pilot Petr Kopfstein z Team Spielberg skončil v celkovém pořadí Red Bull Air race Masters Class na pátém místě.

Red Bull Air Race: Karlovarský pilot Kopfstein v Masters Class v TOP5

Zámek Kynžvart.

Vzácné poklady na vlastní oči

Svátek oslaví koncertem

Cheb - Vedení města Chebu chystá koncert k 99. výročí vzniku samostatného československého státu. Slavnostní koncert se uskuteční v sobotu 28. října od 19 hodin v Západočeském divadle v Chebu.

Policisté zachránili život mladé dívce

Mariánské Lázně – Čest mottu pomáhat a chránit udělali policisté Jakub Mareš a Vojtěch Procházka. Ti zachránili život třináctileté dívce.

Naši prvňáci už ve středu v Chebském deníku, představíme prvňáčky ZŠ Hazlov

Chebsko - Ve středu 18. října najdete v Chebském deníku prvňáky – ZŠ Hazlov.

Nová klinika vrátí lidi zpět do života

Františkovy Lázně - Celoevropsky jedinečná rehabilitační klinika by mohla do dvou let vzniknout ve Františkových Lázních. Zařízením se 150 lůžky by ročně prošlo až 2000 pacientů. Díky projektu by se navíc zachránily unikátní Luisiny lázně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení