VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na jaře začnou pokusy s hubením sinic na Skalce

Cheb - Na přehradní nádrži Skalka letos začnou odborníci zkoušet nové látky na hubení sinic

9.3.2009 4
SDÍLEJ:

Hráz přehrady Skalka u ChebuFoto: Foto: Karel Brukner

Už na jaře letošního roku mají začít na přehradní nádrži Skalka zkoušky způsobů, které mají v budoucnu omezit růst sinic. Ty se zde vyskytují pravidelně již od začátku června a rozčilují místní chataře. Hygienici každoročně koupel ve vodě plné sinic zakazují.

Nové zkoušky, se kterými se začíná, méně ohrožují životní prostředí. „Úplně odstranit sinice z vodní nádrže Skalka zřejmě nelze. Jedná se totiž o jedny z nejstarších organismů na naší planetě, které přežily již nejrůznější podmínky. Naší snahou je však snížit jejich množství na minimum,“ řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Přesné datum zahájení testů ještě není známé. „Studie se zpracovává jak na německé straně, tak i u nás. Přesné datum aplikace látky na hubení sinic ještě neznáme. Bude záležet na průběhu počasí a hladiny vody v nádrži,“ upřesnil Svejkovský.

Sinice ztrpčují život již několik let především rekreantům a chatařům. „Sinice na přehradě Skalka jsou příšerné,“ řekla jedna z chatařek Anna Krausová z Chebu. „Voda je jimi zamořena už několik let, každé léto. Sotva začnou letní prázdniny, už se to tam zelená. Pokud se chci někde osvěžit, musím si zajet k Jesenici, kde je voda čistější. Zajímá mě, jestli se opravdu podaří sinice vymýtit,“ doplnila Krausová.

Pokusy s látkami ničícími sinice se budou odehrávat v omezených prostorách. Výsledky z budou známé do konce září letošního roku. „Zkoušky na přehradě Skalka poslouží pro ověření efektivity hubení sinic při minimálním vlivu na životní prostředí,“ informoval Jan Svejkovský. Dosavadní metody způsobovaly vnášení chemických látek do vody. Jednalo se především o měď a hliník.

Pro občany, kteří vedle vodní nádrže bydlí, nebo tam mají chatku, nebudou testy znamenat žádná omezení. „Nádrž necháme žít svým životem. Pokusy se uskuteční jen na velmi omezené ploše nádrže, proto nebude veřejnost omezována,“ vysvětlil Jan Svejskovský. Zkoušky nemají omezit ani rybáře.
Další věcí, která se musí podle odborníků v rámci ničení sinic vyřešit, je sledování přísunu živin z přítoků řeky Ohře. „V Německu budou vědci zkoumat hlavní zdroje živin pro sinice, které vstupují do Ohře, a která je přítokem vodní nádrže Skalka,“ uvedl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Někteří lidé mají pocit, že za sinice mohou i splašky, které někteří lidé do nádrže vypouští. „U Skalky je mnoho rekreantů, kteří vypouští do vody všechno možné, různé splašky a podobně. Podle mého názoru, to má také na jakost vody vliv,“ řekl Karel Nový z Chebu. „Určitý podíl chemikálií z odpadních látek chatařů nebo rekreantů může způsobit větší rozmnožení sinic. Pokud se zvýší přísun dusíku nebo fosforu, rozvoj řas a sinic může být větší,“ upozornil Jan Svejkovský.

Podle mluvčího by si měli lidé uvědomit, že i na nich záleží, zda bude voda v přehradní nádrži čistá. „Pokud chalupáři na březích nádrže neudělají nic pro zlepšení koupání v místních vodách, situace se bude měnit velmi pomalu,“ pověděl Svejkovský. Jak nakonec testy se sinicemi dopadnou si zatím nikdo netroufne odhadnout. Pokusy na přehradě rozdělili odborníci na dvě etapy. Pokaždé pro jiný druh sinic. „Jaká opatření se budou dít po skončení zkoušek není zatím jasné. Doufáme však, že se nám povede snížit množství sinic do přijatelného měřítka,“ doplnil mluvčí.

Autor: Jan Buriánek

9.3.2009 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení