Příkopy silnic v okolí města Chebu přetékají odpadky. Někteří lidé dokonce zakládají černé skládky i v samém centru města. Situace se stále zhoršuje.

„Nedá se tu jezdit na kole, chodit pěšky, s kočárkem,“ postěžovala si Hana Rybáková z Chebu.
„Do Tršnice, Podhradu nebo k Jesenici půjdete podél příkopů plných odpadků. Údržba silnic je tu nechává v jakési ´naději´, že samy zetlí. Některé firmy o povinnosti udržovat pořádek kolem svého pozemku asi nikdy neslyšely nebo na něj kašlou. A město Cheb jim to toleruje,“ neskrývala Rybáková své rozhořčení nad stavem přírody v okolí města.

„V roce 2007 jsme na odpadové hospodářství vynaložili 34 milionů korun,“ uvedla Martina Kuželová, tisková mluvčí radnice. Z toho na úklid černých skládek a stanovišť šlo 3,5 milionu. Letos počítá rozpočet s navýšením o 1,5 milionu korun. Nejvíce, přes 500 tisíc korun, přibude právě na likvidaci černých skládek.
„Město se nadále snaží o zřízení dalších stanovišť na separaci odpadů,“ popsala mluvčí Kuželová část opatření, kterými se radnice snaží podpořit udržování pořádku.

Černé skládky už nevznikají jen v okolí města, ale také přímo v jeho centru. Před nedávnem jsme vás informovali o skládce nedaleko obchodního domu Hypernova. Stavební suť sem vyvezl jeden z místních vietnamských obchodníků. Za to mu hrozí ve správním řízení vysoká pokuta.
Podobné případy nejsou v Chebu přitom nijak výjimečné. Jeden z posledních se stal ve středu.
„Pokutovali jsme jednoho obchodníka vietnamské národnosti. Přímo v centru města, v jednom z dvorních traktů, založil černou skládku. Vyhodil sem zejména obalový materiál,“ řekl zástupce ředitele chebské městské policie Ladislav Svobodník.
„Na místě dostal pokutu a termín, do kdy musí dvůr uklidit,“ dodal.

Za vznik černých skládek ale nemohou jen vietnamští obchodníci nebo němečtí turisté. „Bohatě si vystačíme sami,“ poznamenala Rybáková.
„Parčík pod tiskárnou na Evropské je každou chvíli plný papírových obalů a dalších odpadků. Navíc si z něho spousta lidí dělá veřejné záchodky. Často to tam vypadá ostudně. Pořádek tady nikdy dlouho nevydrží,“ uvedl jako příklad Aleš Král z Chebu.

Radnice ale bude muset v boji s nepořádníky a černými skládkami přitvrdit.
„Je třeba začít, protože jsme obklíčení skládkami. Kdy to chceme řešit? Až dorazí na náměstí? Pachatele chytit neumíme, uklízet se nám nechce,“ povzdechla si Rybáková. Jediné čisté prostředí se podle ní nachází v některých částech Chebu, jako jsou parky, Poohří nebo dětská hřiště.

Názory Hany Rybákové na pořádek v okolí města Chebu

Neházejte bordel jen na Němce….my si bohatě stačíme sami!
…to jsem se musela zasmát, když jsem si přečetla článek v Deníku, jak jsou občané „šokovaní“ nepořádkem kolem Chebu! A ta fotka s německým –asi –odpadem… Jako že to začalo až teď? Že to tu nebylo loni, předloni ….před před loni?
Jsem chodec, běžec a cyklista a znám, za těch 30let co tu žiju, okolí Chebu „na vlastní oči“ – stav se pořád zhoršuje! Tak, jak nám kapitalismus přinesl zboží, kdy je každý bobon ve třech obalech, tak přesně tak , se znásobil bordel (jiné slovo pro to opravdu nejde používat) v krajině. Ale HLAVNĚ – nijak se nezměnil systém úklidu! Město Cheb je přeborník ve zdůvodňování PROČ to nejde -samozřejmě, že se mluví o penězích. Stabilní je nářek, kolik nás stojí úklid černých skládek. Když jim nedokážeme zabránit , tak je holt musíme uklízet ! Že se to pořád opakuje – to není argument. Denně jíme . A co z toho? …Stejně jíme druhý den zas ! Město Cheb své okolí obětovalo . Na radnici mi vždycky vyjmenují, co všechno už se pro občany udělalo…Takže jestli se chcete pohybovat v čistém prostředí, nevytahujte paty z Chebu – jděte do parku, do Poohří, na dětská hřiště nebo na zimní stadion … a v létě? No v létě taky , protože kolem Chebu to bude zase o kus horší.

Původně jsem se opravdu chtěla vyjádřit k tomu, že je nehorázný se TEĎ divit, jak to vypadá okolo Chebu. Ono to nikdy za nic nestálo – jak se říkalo: no,jo,Sudety! Začínala jsem s Chebem v Hradišti – dodnes je tam barák, který nikdy za 30 let neměl štěstí na majitele, který by mu udělal fasádu – o něčem jako úprava okolí ani nemluvím…Opravdu nemám na estetické cítění místních přemrštěné požadavky, ale to, jak jde okolní – příměstská krajina „do háje“je děsivé! Nedá se tu jezdit na kole, chodit pěšky, jezdit s kočárkem – nejsou chodníky – tím nemyslím ta betonová monstra – ale aspoň pás asfaltu. Do Tršnice, do Podhradu , k Jesenici, půjdete podél příkopů plných odpadků, čím dál větších rozměrů, které tam údržba silnic v jakési“naději“,že samy zetlí, nechává rozsápané na trochu menší kousky dál, k vaší potěše. Půjdete kolem firem, které o nějaké povinnosti udržovat pořádek KOLEM svého pozemku určitě nikdy nic nezaslechly…nebo? Nebo na něj kašlou..a město Cheb jim to toleruje. Jak jinak si vysvětlit to, co vidíme?
…samozřejmě, že jsem ta bojovná osoba, co chodí „prudit“na úřad, ano jsem členkou už několikáté komise životního prostředí, jo a taky jsem to vzala přez Ekocentrum . A to vše ne jednou…Ale pak rovnou za hlavou pomazanou.! Pan starosta mě přijal - prohlédl si fotečky (mám jich požehnaně – skládečky ,to je moje) a pak řekl : vy by jste chtěla, abychom dali všechny peníze na úklid…! No, tak to jsem teda nechtěla. Já pořád jen opakovala, že je třeba začít, protože jsme v obklíčení skládkami. KDY to chcete řešit? Až co? Až dorazí na náměstí? Ze srdce bych si to přála, protože s nimi nic nehne, pořád stejný pláč - peníze,peníze! Pachatele chytit neumíme, uklízet se nám nechce…nezbývá než tu jezdit autem, se zavřenýma očima, rychle pryč…tohle město není pro pěšáky.