Zápisy do prvních tříd budou jako každoročně jedny z nejnapínavějších dnů pro ředitele škol v menších obcích na Chebsku.
„Zatím nemáme žádné informace, že by mělo na zápis přijít méně dětí než jiné roky,“ pověděla ředitelka Základní školy v Drmoulu Jana Mančalová. „Ale obavy samozřejmě máme. Stejně jako každá škola v menší obci.“

Problémem je, že mnoho rodičů, kteří pracují ve větších městech, si své ratolestí vozí s sebou. Některé školy potom musejí bojovat o to, aby se děti přišly zapsat do té 'jejich', ačkoliv menší. Především ty, které dostávají dotace, jsou na vyšším počtu školáků závislé.
„U nás počet žáků žádnou roli nehraje,“ sdělil starosta Nového Kostela Ota Teuber. „Žádné dotace nedostáváme, takže je jedno, zda zapíší tři děti nebo třicet. Ale naši občané chápou školu v obci jako výhodu,“ vysvětlil.

V některých obcích si 'své' děti musejí vychovávat. Například v Lipové minulý rok zřídili mateřskou školu. Doufají, že pak děti přejdou do místní základní školy. Rodiče se ale brání.

„Vím, že by se 'naší' škole líbilo víc, kdych dala dcery tam,“ pověděla pětatřicetiletá matka dvou dětí Andrea z Drmoulu. „Ale mám větší klid, když chodí do školy ve městě mého zaměstnání. Když potřebuji něco konzultovat s pedagogy, mohu za nimi bez problémů přijít kolem poledne. Než bych dojela do místa bydliště, trvalo by to daleko déle. Celkově by to pro mne bylo složitější.“