Některé ze škol na Chebsku zvažují, že na poslední dva červnové dny vyhlásí ředitelské volno. Rozhodnuto už je například v chebském gymnáziu, kde si žáci prodlouží prázdniny o pondělí 29. a úterý 30. června. Stejně tak na 5. Základní škole v Chebu. Důvodem jsou stavební práce.

„Ředitelské volno souvisí s pracemi ve školním areálu,“ uvedl zástupce ředitele chebského gymnázia Jan Žídek. „Týká se to malování a čištění učeben. Volno nám schválil i zřizovatel školy,“ sdělil.

Také chebská 5. ZŠ se promění v jedno velké staveniště. „Bude se tady dělat zateplení, měnit okna a střecha,“ vyjmenovala ředitelka Jitka Řehořová. „Zároveň město připravuje projekt, při kterém se budou měnit podlahy v tělocvičnách, rekonstruovat sociální zařízení a upravovat zahrada v mateřské škole. To je důvod, proč jsme zkracovali vyučování. Pevně doufám, že všechno stihneme do konce prázdnin,“ poznamenala.

Budova 5. ZŠ v Chebu patří mezi nejstarší. Rekonstrukci potřebuje ale také 6. ZŠ. „Snad příští rok,“ poznamenal ředitel Pavel Tomáš. „Mám příslib financí,“ řekl. V letošním roce tedy potrvá vyučování až do posledního okamžiku. „Letos se na nás důvody ředitelského volna nevztahují. V pondělí 29. června ale půjdou všechny děti na přírodovědnou vycházku.“

Na 1. července jako první den prázdnin si počkají také žáci chebské 4. ZŠ.

Že skončí vyučování o dva dny dřív zvažují naopak ve Skalné. „Musíme vyklidit první stupeň, protože je potřeba vyměnit podlahy,“ vysvětlil ředitel školy Stanislav Hercig. „Zatím ale o tom jedná pedagogický sbor. Uvažujeme o tom, že bychom pro menší děti rozšířili provoz školní družiny a pro ty starší zřídíme v hlavní budově školní klub. Pokud budou rodiče potřebovat, přihlásí na něj své dítě, jestliže si ale školák bude chtít prodloužit prázdniny, rodiče jej nepřihlásí,“ řekl ředitel.

Základní škola ve Františkových Lázních mírně omezí provoz posledních sedm dní školního roku. dětem odpadne odpolední vyučování. Škola se totiž pustila do rekonstrukce jídelny. „Budova je už 50 let stará a je v havarijním stavu. Řekla bych, že rekonstrukce přichází pět minut podvanácté,“ poznamenala ředitelka školy Jiřina Fajfrová. „Dokonce jsem musela část objektu uzavřít, protože se propadal,“ poznamenala. Jak ale uvedla, ve škole je bufet, který sice nevaří teplá jídla, ale nabízí školákům možnost zakoupení teplého nápoje, obložených housek či párků v rohlíku. Případně to rodiče vyřeší větší svačinou.

„Měli jsme dvě možnosti. Buď začít v červnu a v srpnu bude hotovo, nebo začít až v červenci, ale opravy by se protáhly až do září,“ konstatovala ředitelka. „Snad to žáci zvládnou dobře,“ neztrácí ředitelka naději.