Poslední měsíce zbývají současným deváťákům a jejich rodičům k podání přihlášek na studia na středních školách. V mnoha rodinách se tak řeší složité problémy, kam dál po střední škole.

„Nejhorší je, že dcera chce každého půl roku něco jiného. Jednou by chtěla na gymnázium a pak na vysokou, jindy zase po maturitě hned do práce,“ posteskl si Vladimír Kunc z Chebu. „Rozhodovaní je hodně složité. Pořád něco hledáme na internetu nebo zpovídáme starší děti našich známých. dokonce jsme byli i na burze škol,“ dodal.

Rodiče i žáci shání informace, kde se dá. Užitečný je v tomto případě sice internet, ale není nad osobní návštěvu školy. Proto všechny střední školy připravují dny otevřených dveří.

Například mariánskolázeňské gymnázium a obchodní akademie se zájemcům představí 4. a 5. prosince. První den gymnázium a druhý den obchodní akademie.
„Po domluvě ale mohou zájemci přijít kdykoliv,“ zdůraznil Miloslav Pelc, ředitel mariánskolázeňské školy.

Na Soukromé střední škole drogistické se na Den otevřených dveří připravují už teď.
„Drogistický den s aranžéry a fotografy, včetně prodejních trhů, chystáme na 27. listopad. Konat se bude v budově školy,“ uvedla ředitelka Hana Zadinová. Žáci školy předvedou veřejnosti své dovednosti v jednotlivých oborech.
„Fotografové se budou prezentovat ozdobnými fotogramy či aranžovanou a ateliérovou fotografií, aranžéři se pochlubí vyrobenými vánočními dekoracemi, ozdobnými dárkovými předměty i přípravou korálkových šperků, drogisté pomohou návštěvníkům proniknout do tajů regionální kosmetiky, léčivých bylin. Poradí také s vizážistikou,“ dodala ředitelka.