Konec výroby magnetofonových kazet mnoho lidí ani nepostřehlo. Komplikace to ale přineslo především slabozrakým a nevidomým lidem. Ti na nich měli nahrané zvukové knihy. Kvůli vývoji elektroniky se teď musejí naučit pracovat s moderní technikou.

Na přednášce s názvem Zvukové záznamy systému mp3 pro nevidomé se v chebské městské knihovně sešlo na deset slabozrakých či nevidomých. S přístroji, které dovedou kompaktní disky se zvukem ve formátu mp3 přehrát, je seznámil ředitel Knihovny a tiskárny pro nevidomé K.E. Macana Bohdan Roule.

„'Empétrojky' mají asi deset výhod a jednu jedinou nevýhodu,“ uvedl přednášku ředitel Roule.

Postupně také vysvětlil, co všechno knihy v mp3 lidem přinesou. „Lidé si mohou nechat nahrát knihu na flash disk. Tam se jich vejde podle paměti hned několik. Nespornou výhodou toho také je, že od knihovníků neuslyšíte, že je záznam vypůjčený. Digitální nahrávka totiž není závislá na nosiči.“
Ačkov mnohé posluchače výhody nové technologie nadchly, někteří návštěvníci přednášky zůstali vůči mp3 skeptičtí.

„Jsem starší člověk,“ pověděla Miluška Sedláčková.
„Domnívám se, že než než budou tyto věci uvedené v život, bude to ještě nějaký čas trvat. Já osobně si vystačím s magnetofonovými kazetami,“ vysvětlila.
Kromě přednášky byla připravená výstava kompenzačních pomůcek.

 

Výhody a nevýhody mp3

+ Cena – CD, na které se zvukové knihy nahrávají, stojí 8 korun. Původní magnetofonové kazety stály téměř 20 korun.
+ Dostupnost knih – Lidé budou mít také možnost nahrát si knihy na flash disk. Díky tomu se již nestane, že by byl záznam vypůjčený. V brzké budoucnosti by knihy měly být k dispozici také v 'internetové knihovně'. To znamená, že by nevidomý člověk nemusel absolvovat cestu do vzdálené budovy knihovny.
+ Velikost – Nevidomé již nebude zatěžovat problém s uskladněním mnoha kazet. Celá kniha se vejde pouze na jedno CD (max. na dvě). V případě flash disků je úspora místa ještě větší.
– Věk – O zrak přicházejí postupně především starší lidé, kteří se leckdy neradi učí novým , moderním technologiím.
– Stopy – Hlavní nevýhodou zvukových záznamů ve formátů mp3 jsou stopy. Každá stopa má přibližně dvacet minut. Pokud nevidomí přeruší poslech knihy, musí si začátek zvukové stopy poslechnout znovu.