VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majitelé domů se radují. Obce a města čekají další starosti

Chebsko - Část starostů na Chebsku se obává, jak velkou částku budou muset navíc vynaložit na zimní údržbu

21.2.2009
SDÍLEJ:

LIBSKÝM BY SCHVÁLENÍ NOVELY vrásky nedělalo. Zrovna v této obci mají jen minimum chodníků. A ty, které zde jsou, uklízí najatá společnost už teď. Foto: DENÍK/ Václava Simeonová

Uklízet chodníky obyvatelům nevadí. Odpovědnost za jeho stav ale nést nechtějí. Vyslyší senátoři jejich přání? Poslanecká sněmovna v týdnu schválila novelu, podle které by zodpovědnost za stav chodníků nesl majitel. Tím je ve většině případů obec či město. Teď záleží, zda změnu posvětí také senátoři. Návrh podal více než před rokem senátor Jaroslav Kubera. Hlasité diskuze ale téma vyvolává i po tak dlouhé době.

„Pro nás by to celkem nic neznamenalo,“ uvedl Lubomír Švec, starosta Libé. „Chodníků máme v obci minimálně. V současné době uklízíme také ty, které bychom nemuseli.“ Sám osobně s novelou souhlasí. „Je nesmysl, aby občané platili za zábor chodníků, a ten samý chodník museli uklízet,“ dodal.
Jako občan s novelou souhlasí také starostka Drmoulu Vladislava Chalupková: „Ale jako starosta obce si nedovedu představit, jak velkou částku budeme muset z obecní pokladny dát na zimní údržbu navíc.“

Zvýšení nákladů se bojí v mnoha obcích a městech v regionu. „Výdaje na zimní údržbu by určitě vzrostly,“ sdělil starosta Lubů Karel Kubeš. „Nedokážu si představit o kolik. V současné době sice uklízíme také úseky, o které by se měli starat majitelé přilehlých nemovitostí. Týká se to ale opravdu jen několika částí. Ale uklízet celé město?“ Ačkoliv zatím zastupitelé nejednali, je možné, že úklid ve městě stejně upraví vyhláška. Lidé by tak uklízeli před svými domy stále.

Úbytku financí se bojí také v Novém Kostele. Oto Teuber, starosta, nevidí schválení novely jako šťastné řešení. „Nakonec na to doplatí lidé. Budeme muset vydat víc financí na zimní údržbu, o to méně zbude na další akce,“ řekl.

Představitelé Chebu jsou připravení na to, že by se museli vyrovnat s větší finanční zátěží města.

„Na tento problém se zatím nijak nepřipravujeme, ale diskusi ovšem sledujeme,“ sdělila mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. „V případě, že by byla novela schválena, museli bychom samozřejmě otázku úklidu dalších komunikací ihned řešit.“ Mohlo by to být formou rozšířené zakázky pro subjekty, které úklid komunikací zabezpečují, mohl by se ale také zvětšit prostor pro veřejně prospěšné práce, alternativní tresty a podobně.
Stejně jako starostové, ani lidé se nemohou shodnout, zda je novela správným řešením.

„Souhlasím s tím,“ řekl jednoznačně Cheban Jan Němec. „Nevadí mi chodník uklízet. Ale nechci za něj zodpovídat.“

Někteří obyvatelé regionu mají strach, že se stanou chodníky naprosto neschůdnými. „Podle mého názoru to nebudou moci žádné technické služby stíhat,“ divila se novele Marta Černá. „My, chodci, se pak budeme muset naučit létat. Chodníky budou nebezpečné a o silnice se přetahovat s auty nebudeme.“
Novela ale nevadí mnohým obchodníkům. „O chodník se samozřejmě staráme a budeme v tom jistě pokračovat,“ uvedla hned na začátku diskuze Irena Petráčková. „Rozhodně nás to neobtěžuje. Když si chodník uklidíme sami, máme jistotu, že je to udělané kvalitně. Nemusíme se bát, že si zákazník před naším obchodem ublíží.“

Autor: Václava Simeonová

Souhlasíte s tím, aby města a obce musela uklízet chodníky?

Ano, jsou jejich vlastníky

93 %

Ne, protože to nezvládnou

0 %

Stejně si je budeme uklízet sami

7 %

Hlasovalo: 14

Anketa byla ukončena

21.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zdravotní sestry mohou studovat bez dojíždění

Ilustrační fotografie.

OTÁZKA PRO: Jana Kuchaře, starostu Františkových Lázní

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Mariánské Lázně - „Máme tady uprchlíky,“ tato věta se šířila v posledních dnech na sociální síti. Mariánské Lázně vyděsil vyšší počet cizinců, kteří se objevili v budově bývalé úšovické školy. Podle města i majitele objektu ale nejde o migranty, ale o rumunské zaměstnance, kteří pracují v průmyslové zóně Bory.

Další napadení záchranářů

Plesná - K dalšímu napadení záchranářů došlo v Karlovarském kraji. Tentokrát se terčem útoku stala výjezdová skupina z Lubů.

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení