Náměstí Krále Jiřího z Poděbrad se začíná probírat ze zimního spánku. A to i přes fakt, že stále sněží.

Náhodní kolemjdoucí kroutili hlavami nad včerejším děním na chebském náměstí. V květináčích jsou zasazené květiny, a pracovníci Chebských technických služeb (Chetes) mrzli při odkrývání ochranných desek z kašen.

„Nechápu, jakou to má logiku,“ řekl Marcel Slavík z Chebu. „Vždyť se to může všechno zničit,“ obával se.

Pracovníci městského úřadu se ale brání. Na přípravě hlavního náměstí na velikonoční svátky nic špatného nevidí.
„Pokud nepřijdou mrazy, při kterých teplota klesne pod mínus 15 stupňů Celsia, vysázené květiny současné nižší teploty nezničí,“ uvedla mluvčí chebského městského úřadu Martina Kuželová. „Jedná se o narcisy, primule a macešky, které se běžně vysazují i na podzim a často kvetou ve sněhu. Výsadbu zabezpečovali odborníci s obvyklou zárukou,“ ubezpečila.

Provozní náměstek Chetes Zdeněk Pavlík uvedl, že jsou také obavy kvůli kašnám zbytečné. „Jde pouze o odkrytí.“
Mluvčí úřadu Martina Kuželová potvrdila, že bude v kašnách sice napuštěná voda, ale nebude puštěná přes chrliče. Zdeněk Pavlík vysvětlil, že nenapuštění kašen není možné kvůli výtržníkům, kteří by do nich mohli lézt.

Důvod, proč se ochranné kryty z kašen odinstalovávají již v tomto chladném období, je snadný. „Odkrytování kašen se musí objednávat nejméně 10 dní dopředu, kvůli autojeřábu,“ řekla mluvčí. „A tak den D vyšel zrovna na dnešek.“ Také uvedla, že v Chebu v posledních letech prováděli jarní výsadby a odkrytí kašen vždy před Velikonocemi, stejný záměr byl i letos.

Kolik vlastně květinová výzdoba náměstí stojí?
„Současná květinová výsadba na pěší zóně a na náměstí přišla město na 45 tisíc korun,“ dodala Kuželová.