VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Agentura na pomoc Romům ještě nezahájila činnost

Chebsko - Romové z Chebska čelí diskriminaci ze strany zaměstnavatelů

19.2.2008
SDÍLEJ:

WOLKEROVA ULICE V CHEBU je označována za romské ghetto. Na snímku je dvůr. Nikdo si s ním zatím neví rady. Domy navíc patří soukromému majiteli. Foto: DENÍK/ Petr Przeczek

Oprýskané domy, všudypřítomný nepořádek, těžko definovatelný zápach a hloučky dětí i dospělých. Tak vypadá chebská Wolkerova ulice, jedna z nejproblematičtějších lokalit v Chebu.

Jedinou pomoc jejím obyvatelům nabízejí nevládní organizace nebo romské poradkyně chebské radnice. Domy, ve kterých Romové žijí, městu nepatří. Jejich stav je přitom neutěšený. Rozbitá okna, sklepy plné odpadků. Po dvorech se prohání potkani.
Situace je taková, že si jí všimla i ministryně pro národnostní menšiny Džamila Stehlíková, která Wolkerovu ulici navštívila při své cestě do západních Čech.

„Paní ministryně nám přislíbila pomoc. Ta ale zatím nemá konkrétní výsledky,“ uvedl chebský starosta Jan Svoboda. „Navázali jsme dobré vztahy a případnou pomoc ještě budeme společně projednávat. O spolupráci máme zájem,“ dodal.
Chebská Wolkerova ulice se dočkala dokonce zařazení mezi dvanáct lokalit České republiky, kde má od letošního roku působit agentura, jejímž cílem je zlepšení života v romských ghettech. Ta ale ještě nezahájila činnost. Ve výběrovém řízení teprve hledá zaměstnance. Její detašované pracoviště má sídlit v Chebu.

Podle ministryně Stehlíkové mají Romové lepší šanci na život, pokud se jim podaří dostat z ghetta a získat vzdělání. Mladí Romové ale nemají kde získat pozitivní příklad. Jejich rodiče často žijí z podpor a sociálních dávek. Velká část Romů má jen základní vzdělání a zaměstnavatelé o ně nemají zájem. V některých případech je dokonce odmítají.

Už dvakrát se v Chebu podobné případy dostaly před soud a pokaždé chebští Romové spor vyhráli.
Renáta Kotlárová z Chebu získala 50 tisíc korun odškodnění od řetězce drogerií Rossmann a její druh Pavel Šarišský před nedávnem vyhrál spor s dřevařskou společností Image–n–west.

Podle chebského starosty očekává radnice od ministryně pomoc například při rozšiřování městského kamerového systému. Ten nejvíce pomáhá chebským strážníkům. Ti nemají s Romy zrovna nejlepší zkušenosti.

„V noci ze soboty na neděli 17. února nás i policisty zaměstnali na několik hodin,“ uvedl ředitel chebské městské police Jiří Šmolík. Důvodem byla rvačka a několik potyček, ke kterým došlo na romském plese v Kamenné ulici. „Do terénu jsme společně s policisty vyslat všechny dostupné hlídky. Situace byla velmi nepřehledná. Na ulici se chvílemi pošťuchovalo až sto lidí,“ dodal Šmolík.
Strážci pořádku museli čelit řadě nadávek. Situaci se jim sice podařilo uklidnit, viníky ale nenašli. Romů na ně bylo prostě mnoho.

Cheb ale není jediné město v karlovarském kraji, kde radnice denně řeší problémy s romskou komunitou. Podobně jsou na tom i na Sokolovsku. Také zde se Romové dočkají pomoci od různých neziskových organizací.
Lidem ze sociálně vyloučených lokalit se na Sokolovsku věnují pracovníci Člověka v tísni. Pomocnou ruku nabízejí v Rotavě, Oloví, Chodově a Sokolově.
„Počet našich klientů na Sokolovsku neustále roste. Řada z nich nás sama vyhledá a požádá o konkrétní pomoc,“ sdělil ředitel sokolovského kontaktního centra Člověka v tísni Jan Němeček. „V oblastech, kde působíme, nás už lidé znají. Mohu potvrdit, že o naše poradenství mají velký zájem,“ doplnil Němeček.
A kde se takzvaná ghetta nacházejí? „V Sokolově jsou dvě, u kina Alfa a v Divadelní ulici. V Rotavě to je pak dolní a horní část města,“ upřesnil ředitel s tím, že v Chodově terénní pracovníci docházejí do lokality Železný dvůr.

(mih, pep)

19.2.2008
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Nebyli to migranti. V lázních se ubytovali pouze pracanti

Takto dopadla sanitka po řádění mladíka.

Další napadení záchranářů

Přepadení seniorky mladíkovi nevyšlo, tak šel vykrást auto

Cheb - Pěkné kvítko asi bude osmnáctiletý mladík. Ten během jednoho dne stihl přepadnout seniorku a ještě vykrást auto.

Denní psychoterapeutický stacionář funguje jeden rok. Je jediný v kraji

Ostrov - Denní psychoterapeutický stacionář už téměř rok funguje v ostrovské nemocnici. Vysoce odborné a specializované pracoviště, které je jediné svého druhu v Karlovarském kraji, rozšiřuje ambulantní péči o pacienty potýkající se s různými psychickými problémy a nemocemi.

VOLBY 2017: Na Chebsku žádný vážný problém nenastal

Cheb - Žádosti o přenosnou volební urnu, dotazy členů volebních komisí i různé problémy musí během voleb vyřešit volební dispečink.

Horní Hrad pod palbou

Horní Hrad - Poslední velká akce před nástupem zimy čeká návštěvníky Horního Hradu na Karlovarsku už tento víkend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení